ShareInfo.plWiadomościEmerytura po 70. r.ż. dla tej grupy zawodowej. Prezydent podpisał ustawę

Emerytura po 70. r.ż. dla tej grupy zawodowej. Prezydent podpisał ustawę

fot. Pixabay

Prezydent podpisał ustawę, na mocy której jedna grupa zawodowa będzie mogła pracować nawet do 70. roku życia! Chodzi o komorników sądowych, którzy zgodnie z nowymi przepisami będą odwoływani ze stanowiska później, niż dotychczas. Wiek emerytalny komorników będzie równy dla zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

REKLAMA

Kancelaria Prezydenta Andrzeja Dudy informuje o zmianie przepisów w sprawie wieku emerytalnego komorników sądowych. Zgodnie z ustawą podpisaną przez głowę państwa 25 czerwca 2025 roku będą oni przechodzić na emeryturę później – najpóźniej w wieku 70 lat, kiedy zostaną odwołani ze stanowiska.

Chociaż każda wiadomość o podwyższeniu wieku emerytalnego w Polsce budzi skrajne – i to najczęściej skrajnie złe – emocje, akurat dla komorników jest to dobra wiadomość. Nie przechodzą oni bowiem na emeryturę w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale są przymusowo odwoływani ze stanowisk. Uznano tym samym, że ta grupa zawodowa jest wręcz dyskryminowana – w stosunku np. do notariuszy, którzy mogą pracować aż do 70. roku życia, jeśli taka jest ich wola. Odwołanie oznacza, że komornik nie może dalej wykonywać zawodu, a więc musi znaleźć sobie inne źródło utrzymania, nawet jeżeli chciałby kontynuować karierę w branży.

Bardzo często zdarzało się tak, że komornicy odchodzili ze stanowisk wbrew własnej woli po ukończeniu 65. roku życia. Wielu z nich zaskarżyło obowiązujące przepisy, a sąd administracyjny przyznał im rację – dotychczasowe prawo było dla nich dyskryminujące.

Dzięki nowelizacji przepisów komornicy sądowi będą mogli pracować o pięć lat dłużej – aż do ukończenia 70 lat – podobnie jak notariusze i sędziowie (po 65. r.ż. za zgodą KRS).

REKLAMA

Źródło: o2.pl

Zobacz również:
REKLAMA