Gołąbki są specjałem polskiej kuchni. Polacy kochają ich wyjątkowy smak, dlatego też często serwują je na obiad. Niestety, czasami zdarza się, że nadzienie do gołąbków jest zbite i suche. Na szczęście istnieje rozwiązanie, które sprawi, że uratujesz nieudany farsz.
Gołąbki nie należą do najprostszych potraw, które przyrządzamy w kuchni. Sam proces przygotowywania składa się z kilku czynności i etapów, których nie można pominąć. Z tego powodu, wiele osób już na starcie rezygnuje z przyrządzania całej potrawy. Okazuje się, że są receptury, które w dużym stopniu upraszczają ten mozolny proces.
Inny powód, który sprawia, że kucharze amatorzy nie chcą ich robić, jest problem ścisłego oraz suchego farszu. Okazuje się, że wystarczy dodać trochę pewnego składnika, a mięso nabierze soczystości i będzie wyjątkowo delikatne.
Gołąbki są zbyt suche? Dodaj do nich bulionu
Podczas przyrządzania farszu, warto do miski z surowym mięsem dolać parę łyżek wywaru z rosołu. Dzięki temu nadzienie będzie odpowiednio wilgotne i dodatkowo smaczniejsze.
Część osób dodaje też do farszu napar z mięty albo pokruszone kostki lodu. Nadwyżka płynu bez wątpienia pomoże utrzymać poprawną wilgotność, ale lód ma także swoje minusy. Może spowodować, że smak gołąbków będzie mniej wyczuwalny. Natomiast dodatek naparu ziołowego prawdopodobnie sprawi, że specjał będzie miał posmak mięty.
Pyszne gołąbki – jak je zrobić?
W dużym garnku umieść główkę kapusty. Jednak wcześniej oderwij z niej zewnętrzne liście i odetnij zgrubienia (tzw. nerwy). Mogą one popękać w trakcie zawijania, z tego względu farsz może wydostać się podczas gotowania.
Następną ważną kwestią jest nadzienie. Proporcje mięsa do ryżu powinny być wystarczające. Nadmiar ryżu może wręcz rozsadzić gołąbki – ziarenka wchłaniają płyn i zwiększają objętość, przez co zwiększa się ciśnienie w środku ściśle splecionych liści. Jeśli natomiast w farszu będzie przeważało mięso, to gołąbki mogą być w smaku zbyt intensywne. Warto zapamiętać regułę: na pół kg mielonego mięsa powinniśmy dodać około 100 g surowego ryżu.
Dużym błędem popełnianym zwykle przez niedoświadczonych kucharzy jest zbyt długie gotowanie gołąbków. Nie należy ich gotować dłużej niż 60 minut. Tyle czasu powinno wystarczyć, aby liście kapusty zachowały swoją strukturę, a mięso i ryż należycie się ugotowały.