REKLAMA
ShareInfo.plPoradyFasolka szparagowa obrodzi podwójnie. Trzeba tak ją posiać

Fasolka szparagowa obrodzi podwójnie. Trzeba tak ją posiać

fasolka szparagowa
fot. screen Youtube / RED Gardens

Fasolkę szparagową można siać prosto do gruntu i jest dość prosta trudna w uprawie. Wystarczy zainicjować uprawę we właściwym terminie i zagwarantować strączkowi komfortowe środowisko, a błyskawicznie się przyjmie i urośnie zdrowe. Obfite plony to coś, na czym najbardziej nam zależy. Ponieważ na wysiew rośliny już jest dobra pora, to warto znać patenty, które zapewnią lepszy urodzaj.

REKLAMA

Jakie wymagania ma fasolka szparagowa?

Gleba pod uprawę strączka musi być lekka, przemakalna i spulchniona. Szykując dobre stanowisko, należy pozbyć się wszelkich brył ziemi, kamyków, chwastów i innych przeszkód. Podłoże musi „oddychać” i nie może być zbite. W cieniu roślina nie będzie intensywnie rosła. Najlepiej posadzić ją w słonecznym i cichym miejscu.

Jak siać fasolkę?

Fasolkę zazwyczaj sieje się prosto do gruntu. Należy pamiętać o kilku rzeczach. Wymagane są odstępy między poszczególnymi rzędami. W przypadku gatunków karłowych optymalne przerwy między nimi wynoszą 40-50 cm, a luki między nasionami – ok. 8-10 cm.

Dla fasolki tycznej zasady siewu są nieco inne. Ją można siać w mniejszym zagęszczeniu – zazwyczaj w gniazdach rozrzuca się po 2, 3 nasiona. Przerwy powinny wynosić nie mniej niż 50 cm, ale i nie przekraczać 60 cm. Jeśli chodzi o głębokość, to od 4-6 cm powinno wystarczyć. Ale dużo zależy od poziomu wilgoci w ziemi: jeżeli błyskawicznie obsycha, można ten dystans lekko zwiększyć.

Jeśli fasolka zostanie już zasiana, to warto lekko przycisnąć grządkę. Dzięki temu nasiona lepiej połączą się z ziemią, a wilgoć tak prędko nie odparuje.

REKLAMA

W uprawie rośliny strączkowej dużą rolę odgrywa woda. Zaraz po wysiewie można ją podlać, aby szybciej wzeszła. Kiełki powinna wypuścić już po tygodniu, ale wszystko zależy od pogody. Jeśli jest ciepło i wilgotno, fasolka nie ociąga się z rozwojem.

Mieszkańcy zimnych regionów naszego kraju mogą pomyśleć o dodatkowej ochronie roślin przed chłodem. Materiałem izolacyjnym może być agrowłóknina. Należy przykryć nią grządki i tyle. Na przełomie kwietnia i maja mogą zaskoczyć nas spadki temperatury, szczególnie w nocy. Fasolka szparagowa nie jest odporna na wiosenne przymrozki i może nie przetrwać.

Czytaj też: Najlepszy nawóz dla porzeczek. Krzewy będą całe oblepione owocami

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA