Fikus benjamina (inaczej figa płacząca, figowiec benjamina) to popularna i bardzo urocza roślina, która sprawdza się doskonale jako dekoracja mieszania. Czasami niestety kwiat ten marnieje, a głównym objawem jest gubienie przez niego liści. Jak temu zapobiec?
Jeśli fikus benjamina stoi w miejscu, gdzie czuje się dobrze, jego pielęgnacja jest zwykle bardzo prosta.
Niekiedy jednak zdarza się, że jego zdrowie się pogarsza. Wtedy warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych zasad w kwestii podlewania i nawożenia rośliny, aby ochronić ją przed gubieniem liści i umożliwić jej optymalny rozwój.
Odpowiednie podlewanie rośliny
Figa płacząca ma umiarkowane potrzeby wodne, więc trzeba ją podlewać tylko wtedy, gdy podłoże jest mocno suche. Aby ocenić stan gleby, dotykamy palcem jej powierzchni. Jeśli będzie wilgotna, podlewanie rośliny nie będzie konieczne. Jeżeli natomiast gleba wydaje się sucha, podlewamy figowca (zazwyczaj raz na tydzień) wodą deszczową o temperaturze pokojowej albo „odstaną” wodą z kranu. Zimą roślinę podlewamy rzadziej.
Nawożenie
Zimą nie ma potrzeby nawożenia rośliny dodatkową porcją substancji odżywczych. Aby dobrze się rozwijała, można wzmocnić ją nawozem na początku sezonu wegetacyjnego, który rozpoczyna się w marcu. Warstwa ściółki zatrzyma wodę i okryje korzenie.
Co robić, gdy figowiec benjamina zrzuca liście?
Przyczyną tego mogą być różne choroby, ale najczęściej chodzi o problemy z prawidłowym nawadnianiem, które mogą objawić się na dwa sposoby:
Zalanie wodą
Roślina nie lubi zalania wodą. Wtedy jej korzenie zaczynają gnić, a liście opadają na potęgę, gdyż woda i związki odżywcze nie mogą docierać do liści w dostatecznej ilości. W takim przypadku przesadzamy fikusa do nowej, przepuszczalnej gleby i tworzymy warstwę drenażową. Po podlaniu usuwamy nadmiar wody z sadzonki.
Za sucho
Niekorzystny dla rośliny jest zarówno nadmiar wody, jak i jej brak. Korzenie zamiast gnić, zaczynają wysychać. Bardzo suche podłoże musimy obficie podlać, a gdy będzie taka potrzeba, przesadzamy sadzonkę do ziemi dobrej jakości. Gleba nie może być stara i wyjałowiona, bo taka gorzej wchłania i magazynuje wodę. Może się też zdarzyć, że roślina gubi liście z powodu niedostatecznej ilości słońca. Wówczas należy ją postawić w miejsce bardziej nasłonecznione.