Fikus wyglądał cienko. Po nawozie z ogryzków rośnie jak szalony
Fikusy to popularne rośliny doniczkowe, które chętnie hodujemy na parapecie w domu. Ich największym atutem są liście. Aby zawsze wyglądały elegancko, należy o nie dbać. Jednak podlewanie to nie wszystko. Liczy się także nawożenie. Po odżywkę wcale nie trzeba wybierać się do sklepu ogrodniczego, bo z pewnością znajdzie się w prawie każdej kuchni, zwłaszcza u miłośników jabłek. Roślina nabierze wigoru, gdy podasz jej nawóz z ich ogryzków.
REKLAMA
Obierki tak samo, jak ogryzki jabłek często kończą swój żywot na śmietniku. Jabłka to kopalnia wartości odżywczych. Obecny w ogryzkach potas poprawia gospodarkę wodną i obieg substancji pokarmowych w roślinie. Działa też korzystnie na korzenie, umacnia sadzonki, przez co nie zniszczą je tak łatwo czynniki środowiskowe, tj. susza. Dzięki potasowi liście zyskają połysk i wyrazisty kolor. Ogryzki są też nośnikiem wapnia i fosforu, które poprawiają ogólną kondycję fikusów.
Jak zrobić nawóz z ogryzków jabłek dla fikusa?
Poznaj dokładne wskazówki dotyczące przygotowania odżywki dla rośliny:
Krok 1. Ogryzki (3-4 szt.) wrzuć do większego naczynia i zalej 1 l wody. Przykryj gazą albo inną „oddychającą” tkaniną i odłóż w ciepłe miejsce na kilka dni, do fermentacji. Wtedy wszystko, co najcenniejsze, przejdzie do płynu.
REKLAMA
Krok 2. Po upływie 3-5 dni odsącz wodę na sicie, ogryzki nie będą ci już potrzebne. Uzyskany płyn to twoja odżywka do fikusa. Przed zastosowaniem rozrzedź ją wodą w równej proporcji.
Krok 3. Nawozem podlewaj roślinę powoli, dokładnie i oszczędnie. Płyn ma zostać w pełni przyswojony przez glebę i nie może gromadzić się na spodku. Aplikuj go fikusowi co 14 dni w fazie rozwoju. Zimą z nawozu zrezygnuj.
Kiedy spodziewać się pierwszych efektów po zastosowaniu ogryzkowej odżywki?
Po paru tygodniach powinny pojawić się pierwsze widoczne efekty. Fikus odbije, a jego liście będą lśnić. Spodziewaj się także soczyście zielonej barwy. Niebawem powinny wyrosnąć zupełnie nowe liście.
REKLAMA