Za kilka miesięcy w Niemczech ma ruszyć eksperyment, z którego wyłonionych zostanie 500 chętnych osób do badania. Jest ono nietypowe – ma sprawdzić, jak bezwarunkowy dochód podstawowy wpływa na życie obywateli kraju.
Co prawda eksperyment ruszy dopiero za kilka miesięcy, ale już teraz znane są jego punkty. Grupa 500 osób, które zostaną wybrane po szczegółowej rekrutacji, zostanie podzielona na dwie grupy. Pierwsza z nich przez trzy następne lata będzie otrzymywała bezwarunkowo 424 euro miesięczne, nie musząc przy tym spełniać jakichkolwiek warunków.
W przypadku drugiej grupy ustalenia nie ulegną znacznym zmianom – 250 osób będzie mogło pobierać zasiłek na dotychczasowych zasadach i do tego otrzymają środki od państwa. Żeby taka sytuacja stała się faktem, muszą oni aktywnie poszukiwać pracy, czyli regularnie odznaczać swoją obecność w niemieckich urzędach pracy i cały czas pozostawać w kontakcie z urzędnikami.
Program, którego pomysłodawcą jest profesor Rainer Wieland z uniwersytetu w Wuppertal ma sprawdzić, jak darmowe środki do życia wpłyną na zachowanie obywateli na rynku pracy. Ponadto pod uwagę ma być brane zdrowie uczestników eksperymentu, a specjalni badacze mają też oceniać relację interpersonalne grupy 500 osób.
Choć w Niemczech jest to innowacyjny program, to na świecie odnotowano już podobne przypadki. W Finlandii niedawno zakończono wdrażanie do podobnego programu, gdzie mieszkańcy otrzymywali 560 euro miesięcznie. Bliźniaczy projekt odbywał się także w kilku krajach afrykańskich oraz kanadyjskim Ontario, w którym jednak pomysł porzucono z uwagi na wysokie koszty.