W wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainę Finlandia planuje wzmocnić swoją ponad tysiąc-kilometrową granicę z Federacją Rosyjską – donosi MTV News. W tej chwili na pograniczu rosyjsko-fińskim rdzewieje stary drut kolczasty. Niedługo ma się to jednak zmienić.
Na newralgicznych odcinkach fińskiej granicy z Rosją ma niedługo rozpocząć się budowa potężnego ogrodzenia. Według pułkownika Marko Turuse, dowódcy Straży Granicznej Północnej Karelii, obecne umocnienia graniczne są w bardzo złym stanie – określiły to wnikliwe analizy, przeprowadzone w ostatnim czasie. Według Jukki Lukkariego – zastępcy dowódcy straży granicznej południowo-wschodniej Finlandii – jest jeszcze gorzej. Lukkari twierdzi, że obecnie ogrodzenia są jedynie zaporą dla zwierząt.
„Jeśli taka decyzja nadejdzie (o budowie ogrodzeń granicznych- red.), postępowanie będzie przebiegać w kontrolowany i zaplanowany sposób. „To poważna decyzja, aby rozpocząć budowę ogrodzeń na wschodniej granicy, albo w najważniejszych obszarach, albo szerzej. Jest to poważna zmiana w naszym systemie i dlatego wymaga wyższego poziomu decyzji” – powiedział Marko Turuse.
Finowie opierają swoje analizy na doświadczeniach z wojny fińsko-sowieckiej
Nowe bariery graniczne nie będą stawiane na całej długości granicy. Byłoby to nie tylko kosztowne, ale zapewne niewykonalne – z uwagi na ukształtowanie terenu oraz długość pogranicza z Rosją (1343 km). Zabudowa ochronna powstanie przede wszystkim w pobliżu przejść granicznych oraz ich okolic.
Co ciekawe, Finowie wyznaczają newralgiczne odcinki pogranicza na podstawie analiz, które czerpią z doświadczeń ostatniej wojny, która miała miejsce na terenie tego, do nie dawna pacyfistycznego i neutralnego, kraju. Chodzi o wojnę sowiecko-fińską z lat 1939-1940, która zakończyła się dla Finlandii utratą małej części terytorium, jednak Rosjanie doznali tak ogromnych strat, że nie byli w stanie podbić całego kraju. W praktyce tę wojnę sromotnie przegrali.
„Należy wzmocnić wyniki Finlandii w celu utrzymania bezpieczeństwa granic, a także poprawić gotowość na wypadek kryzysu. Pakiet obejmuje między innymi zakupy materiałów krytycznych, wiedzę specjalistyczną w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz infrastrukturę i technologię nadzoru na obszarach ryzyka wzdłuż wschodniej granicy” – stwierdza ostatni fiński raport bezpieczeństwa.