Niedługo Święto Zmarłych. W związku z tym zaczynamy pomału odwiedzać cmentarze i sprzątać pomniki. Okazuje się, że największy kłopot sprawiają plamy z wosku, które mimo szorowania schodzą w wielkim oporem i dodatkowo pozostawiają nieestetyczny ślad. Jak go trwale usunąć?
Z kamiennymi pomnikami obchodź się delikatnie
Uważasz, że twardej płyty nie da się pokonać? Tak na dobrą sprawę można ją łatwo zarysować. Intensywne tarcie szczotką czy druciakiem może zniszczyć czułą nawierzchnię.
Do mycia używaj szczotek z miękkim włosiem i gąbki. Przydadzą się też drewniane łopatki. Tak samo jest z preparatami – nieraz wystarczy tylko niewielka ilość płynu do naczyń rozcieńczonego z wodą. Powstająca piana upora się z pyłem i zabrudzeniami, a żadne smugi nie powstaną. Lepiej zrezygnuj z octu, bo sprzyja powstawaniu szpetnych zacieków, a w skrajnej sytuacji zamgli płytę nagrobną.
Znakomite triki na pozbycie się wosku z nagrobka
Silny wiatr możne przewrócić zapalone znicze, a konsekwencji rozlać wosk. Wtedy rozchlapie się po płycie i po chwili zaschnie. Pozbycie się wosku może być problematyczne, bo nawet jeśli uda nam się zdrapać wosk, to zostanie po nim tłusta smuga. Jak ją usunąć? Zastosuj patent z wrzątkiem.
Polega on na polaniu zabrudzenia ukropem. Wtedy wosk zmięknie, więc możesz lekko go unieść, a na pewno oklei się w całości. Wrzątek wlej do termosu i zabierz ze sobą na cmentarz. Z kolei tłuste plamy wytrzyj wodą z odrobiną proszku do prania albo samym sokiem z cytryny. Jeżeli obie metody okazały się mało skuteczne, a plama bardzo Cię irytuje, to kup chlorek metylenu.
To detergent, który świetnie radzi sobie z rozmaitymi nieczystościami na kamiennych nawierzchniach. Jednak powinny go używać wyłącznie osoby dorosłe i co ważne – muszą oni założyć na dłonie solidne rękawice. Chlorek metylenu ma działanie drażniące, więc może podrażnić i wysuszyć skórę.
Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni