Mało jest kwiatów, które są w stanie dorównać storczykowi. Elegancka orchidea może występować w różnych odmianach i barwach. Każdemu pomieszczeniu nadaje charakteru i jednocześnie kojarzy się z dostatkiem. Aczkolwiek w dorodnym kwitnieniu tej rośliny kluczowa jest zasada trzeciego oczka. Na czym polega? Śpieszymy z odpowiedzią.
Czego potrzebuje storczyk?
Roślinę podlewaj z ostrożnością i postaw ją w miejscu z dostępem do światła. Pamiętaj, aby storczyka cyklicznie przycinać. To wpływa na jego odpowiedni rozwój, a także wytwarzanie barwnych kwiatostanów i zawiązywanie liści. Kiedy dokładnie chwycić za nożyczki, aby nie zniszczyć orchidei? Po przekwitnięciu, a więc wtedy, gdy roślina zakończy wegetację. W ten sposób swoje siły ukierunkuje na wzbogacenie układu korzeniowego, a do następnego sezonu fantastycznie odbije.
Jak przycinać orchidee? Poznaj złotą zasadę
Przeważnie roślina zaczyna brązowieć jesienią, więc trzeba zerknąć na jej pędy, a potem wziąć dobrze zaostrzone nożyczki bądź sekator. Istotne, aby narzędzia były czyste (to ochroni sadzonkę przed chorobami). Storczyka należy przyciąć na wysokości trzeciego oczka na pędzie, idąc od dołu. Warto uciąć końcówkę na wysokości ok. 1 cm nad wypukleniem. Jakie efekty przyniesie ten zabieg? W nadchodzącym sezonie będziesz podziwiać świeży kwiatostan.
Lecz niektórzy radzą, aby nie spieszyć się z powyższym zabiegiem i wykonać go na zdrewniałym pędzie storczyka. Wówczas od razu wiadomo, w którym miejscu trzeba ciąć, bo usuwa się nie tylko elementy brązowe. Zupełnie uschnięty pęd źle wygląda, więc należałoby go uciąć na wysokości ok. 1 cm powyżej węzła.
Czytaj też: Turbodoładowanie dla monstery. Ten kuchenny odpad przyspieszy jej wzrost