Przygotowania do Świąt Wielkiej Nocy już się zaczęły, a na sklepowych półkach znajdziemy od niedawna dekoracje wielkanocne. Za niecały miesiąc w domach wszystkich katolików stoły zostaną przykryte białymi obrusami. Jeśli nie jesteś zadowolony z wyglądu swojego obrusa, bo jest pożółkły, nie martw się. Zdążysz go jeszcze odnowić, dzięki czemu odzyska nieskazitelny biały odcień. W związku z tym nie narobisz sobie wstydu podczas uczty przy stole z rodziną. Koniecznie poznaj ten trik.
Białe obrusy tracą kolor? Oto przyczyny
Białe materiały mają skłonność do utraty pierwotnej barwy – stają się żółte i poszarzałe. Nie ma w tym nic dziwnego, a wszystkiemu winne jest złe przechowywanie. Wysoka wilgotność powietrza czy niewłaściwy obieg powietrza w szafie powodują, że firanki nabierają szarego kolorytu.
Ambaras dotyczy nie tylko obrusów, ale i odzieży. Bez względu na to, jak gustowna jest zastawa i ozdoby, stół wiele straci na atrakcyjności, gdy przykryjesz go pożółkłą tkaniną. Taki materiał będzie źle wyglądać. Na szczęście ten kłopot nie musi cię dotyczyć i możesz rozwiązać go od ręki. Obejdzie się nawet bez fachowych wybielaczy ze sklepów. Kupowanie nowego obrusu też nie jest konieczne. Wystarczy produkt z lodówki za niecałe 2 złote.
Pranie jasnych obrusów – krok po kroku
Nie musisz od razu spisywać na starty kilkuletniego obrusa, który dawno temu poszarzał i prezentuje się nieelegancko. Zamiast płakać nad rozlanym mlekiem, zacznij działać, by zdążyć przed Wielkanocą. Białe włókna wybielisz wieloma rozmaitymi metodami, ale nie każda poradzi sobie równie skutecznie. Inaczej jest w przypadku trików, które stosowały nasze babcie. To mistrzynie gotowania, sprzątania, jak i prania. Dziś młodzież nie pamięta, jak dawniej wybielano tkaniny, w tym obrusy. Gdy nie było w sklepach tylu detergentów, co dziś, trzeba było korzystać z tego, co zawsze znajdowało się pod ręką. A niezawodną miksturę wybielającą przyrządzano ze… zsiadłego mleka.
Jak przyrządzić płukankę na bazie kwaśnego mleka?
Nasze babcie na początku mieszały nabiał z wodą (proporcje 1:8) i zanurzały w takiej kąpieli obrus na minimum 8 godzin. Później prały go tradycyjnie – najczęściej ręcznie. Ty możesz zrobić to w pralce. Po takim gruntownym myciu obrus będzie biały jak śnieg i dodatkowo aksamitny w dotyku.
Czytaj też: Produkt z kuchni sprytnie usunął brud. Balustrada wygląda jak nowo kupiona