
Odpowiednia jakość gleby to klucz do wyhodowania pięknych krzewów ozdobnych, kwiatów, drzew owocowych czy warzyw. W wielu polskich ogrodach podłoże jest niestety zbite i gliniaste, a takie nie sprzyja uprawie roślin. Co więcej, może pogorszyć ich kondycją i stać za słabszym urodzajem. Jak rozluźnić skamieniałą ziemię?
Na zbitej glebie rośliny gorzej rosną. Woda nie może swobodnie wnikać w głąb, a tracą na tym nie tylko rośliny, ale i mikroorganizmy glebowe. Profil mikrobiologiczny może zostać zachwiany, gdy ziemia zostanie rozluźniona w zły sposób. Można sprawić, że znów będzie lekka, żyzna i na nowo ruszy w niej życie biologiczne. Wystarczy znać złotą metodę ogrodników.
Jakie zalety i wady mają gleby ciężkie?
Zalety
Ciężka ziemia zawiera mnóstwo substancji odżywczych i utrzymują się one dość długo nawet po zaaplikowaniu nawozu.
Wady
Ciężka gleba jest mało przepuszczalna. Przez to może być częściej zalewana. Wtedy u góry powstaje twarda skorupa. Istnieje opcja, że rosnące w takiej glebie rośliny dopadnie choroba grzybowa, obejmująca najpierw korzenie, a potem dalsze fragmenty. W twardej ziemi niektóre rośliny nie mogą w pełni rozwinąć swych korzeni. Szykując stanowisko pod uprawę np. róż, jałowców czy hortensji, należy najpierw wykonać odpowiednie zabiegi, które rozluźnią grunt.
Jak rozluźnić glebę?
Specjaliści odkryli, że kompost wpływa korzystnie na porowatość ziemi. Dodatkowo podnosi w niej poziom próchnicy. Ogrodnicy, którzy nie mają u siebie kompostu, ale mają obornik, mogą go użyć zamiennie. Dobrze, żeby ten drugi był przekompostowany. Obecna w nim materia organiczna, jak i pożyteczne drobnoustroje sprawią, że gleba znów ożyje.
Dobrym zmiękczaczem gleby będzie też słoma lub liście drzew liściastych. Tę pierwszą należy rozdrobnić, a liście muszą być suche i przekompostowane.
Piasek kwarcowy również pomoże rozluźnić podłoże. Ale należy go używać z rozwagą i w optymalnych proporcjach. Zabieg będzie skuteczny, o ile piasek zajmie minimum połowę objętości ziemi. Inaczej metoda się nie powiedzie, a podłoże będzie jak beton. Warto piasek łączyć z kompostem.
Czytaj też: Połącz 2 zioła i użyj na ogórki. Mszyce padną co do jednej