Możesz wyhodować naprawdę duże i piękne główki czosnku, które będą rosły nawet do zimy. Spróbuj przed zbiorem wykonać jeden szybki zabieg, a doczekasz się kosmicznych plonów, które zaskoczą każdego. Poza tym przetrzymywanie czosnku nie będzie sprawiało problemu jak do tej pory. Wiązanie liści czosnku opłaca się każdemu posiadaczowi tego warzywa.
Zwiąż liście czosnku. Główki wyrosną imponujące
Liście rośliny związane w węzeł to droga do wyhodowania urodziwego czosnku. Dobrze wiedzą o tym ogrodnicy, nie wszyscy, ale cześć z nich na pewno tak. Zabieg ten stresuje roślinę, a w związku z tym wszelkie mikroelementy oddaje rosnącej w ziemi główce, a liście muszą „obejść się smakiem”. Dzięki temu czosnek prędzej też dojrzewa w glebie, wyrasta na okaz i sprawniej go potem magazynować. Kluczowe, by liści nie złączać ze sobą zawczasu, tylko na około 10-14 dni przed spodziewanymi żniwami – czytamy na stronie Deccoria.
Jak wygląda wiązanie liści?
To nieco czasochłonne zadanie, bo każdą sztukę trzeba zawiązać indywidualnie. Z tej przyczyny na wielkopowierzchniowych uprawach czosnku ta czynność jest wręcz niemożliwa do przeprowadzenia, ale na małej działce obok domu, sprawdza się świetnie. Przystępując do wiązania liści, najpierw je zgarnij, a następnie obwiąż na zwykły supeł. To wszystko.
Cenne kwiaty czosnku
Dzięki kwiatom można łatwo rozmnożyć roślinę. Powstają w nich cebulki powietrzne. Wystarczy posadzić je w ziemi, a wkrótce wykształci się z nich w glebie jeden ząbek czosnku. To odbywa się w pierwszym roku, a na całą główkę czosnku trzeba poczekać kolejny rok. Taki czosnek „z odzysku” można wysiewać pod gatunkami roślin, które mogą zostać zaatakowane przez patogeny. Wyrazisty aromat rośliny odpędzi szkodniki, więc plony zostaną ocalone.
Czytaj też: Oplatam tym pień drzewa. To chroni owoce przed robakami