REKLAMA
ShareInfo.plWiadomościGorąco na polsko-białoruskiej granicy. SG wydała komunikat

Gorąco na polsko-białoruskiej granicy. SG wydała komunikat

Fot.ilustr.Facebook.com/MinisterstwoObrony

Straż Graniczna wydała komunikat ws. niepokojących wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Tylko w czwartek przez pogranicze próbowało przedostać się 58 osób – byli to obywatele Jemenu, Syrii i Iranu. Pogranicznicy poinformowali również o zatrzymaniu kolejnych kurierów, którzy pomagali nielegalnym imigrantom w transporcie przez terytorium Polski.

REKLAMA

„Koło Czeremchy (Podlaskie) zatrzymani zostali dwaj Ukraińcy, którzy dwoma samochodami przewozili razem dziesięciu obywateli Indii” – podaje w piątek na portalu X (Twitter) Straż Graniczna.

Skala nielegalnej migracji na granicy polsko-białoruskiej jest przerażająca. Tylko od początku roku Straż Graniczna zatrzymała ponad 440 osób – kurierów, którzy próbowali przemycić nielegalnych imigrantów przez terytorium Polski. Jeśli chodzi o próby przekroczenia granicy, od początku 2023 roku było ich aż 19,5 tys. Skala nielegalnej migracji narasta. W kwietniu i maju odnotowano po 2,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy. W maju i czerwcu już po 3 tys. a w lipcu aż 4 tys. Do 25 sierpnia takich prób było 2,5 tys. Należy zauważyć, że zliczane są tylko udaremnione przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Nie wiadomo dokładnie, ilu cudzoziemców skutecznie przedostało się na terytorium Polski.

Nielegalni imigranci szturmują polsko-białoruską granicę. W 2024 roku ruszy budowa kolejnej zapory

Podlaski oddział Straży Granicznej wylicza, że migranci przechwyceni w tym roku na pograniczu polsko-białoruskim pochodzili z 50 państw.

REKLAMA

Przed napływem nielegalnych imigrantów z państw Azji i Afryki ma chronić mur, który został wzniesiony na 186 km granicy z Białorusią. Cała granica z Białorusią to ponad 418 km, z której część jest wyznaczona na rzece Bug. Uzupełnieniem zapory o wysokości 5,5 metra jest system kamer i czujników, zainstalowanych na 206 kilometrach granicy. Na ten moment system jest w całości wykorzystywany przez polskie służby – podaje PAP.

Według doniesień PAP – w 2024 roku wzdłuż rzek Bug, Swisłocz i Istoczanka ma ruszyć budowa kolejnych odcinków metalowego ogrodzenia. Budowa zapory ma zostać sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Na brzegach rzek również powstanie system kamer i czujników.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Jacek
Redaktor portalu Shareinfo.pl. Pisaniem dorabiałem od czasów liceum, jednak pierwsze przejawy lekkiego pióra dostrzegła moja polonistka już w gimnazjum. W 2023 roku ukończyłem międzynarodowe stosunki gospodarcze na jednej z poznańskich uczelni. W obszarze szeroko pojętej ekonomii kształcę się w dalszym ciągu. Prywatnie z krwi i kości Polak o wielkich aspiracjach, ale znikomym wpływie na rzeczywistość.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA