Grzyby bez robaków. Jak prawidłowo suszyć leśne zbiory? Zobacz

suszone grzyby
fot. Pxhere

W lasach w całej Polsce pojawiają się już pierwsze grzyby. Jest to dobra wiadomość szczególnie dla grzybiarzy. Gdy dopisze nam szczęście i zbierzemy mnóstwo świeżych okazów, powinniśmy wiedzieć, jak je odpowiednio suszyć. Suszenie to skuteczna metoda utrwalania żywności. Pozwala robić większe zapasy produktów, które przydadzą się np. zimą. Podpowiadamy, jak suszyć leśne zbiory, aby nie było w nich robaków.

REKLAMA

Wrzesień to miesiąc, w którym rozpoczyna się grzybobranie. Koszyki wypełnione po brzegi dorodnymi borowikami czy prawdziwkami to marzenie każdego grzybiarza. Tylko jak suszyć egzemplarze, aby nie rozwinęły się w nich robaki? Poznaj trzy niezawodne metody.

Suszenie grzybów. Domowe sposoby

Jeśli chcesz dobrze wysuszyć grzyby, powinieneś je najpierw posegregować. Zdrowe sztuki oddziel od tych robaczywych. Następnie większe grzyby podziel na mniejsze kawałki i nawlekaj je na nitkę. Zrób kilka dłuższych „koralików”.

REKLAMA

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Drzwiczki urządzenia powinny być delikatnie uchylone. Ustaw temperaturę 40°C i włącz termoobieg. Nawleczone na nitki grzyby rozłóż na siatce, co pewien czas je obracaj. Susz całość przez mniej więcej 5 godzin.

Drugi sposób polega na suszeniu na kaloryferze. Gdy wystartuje okres grzewczy, po prostu zawieś korale z grzybami na kaloryferze i susz je w taki sposób przez parę dni.

Chcąc zaoszczędzić trochę energii, możesz zamiast piekarnika wykorzystać do suszenia leśnych zbiorów specjalną suszarkę do owoców i grzybów. Kupisz ją w prawie każdym sklepie z urządzeniami AGD, w dodatku jej cena nie jest zbyt wygórowana.

REKLAMA

Jak suszyć grzyby? Dzięki tej metodzie nie będzie w nich robaków

Niektórzy po grzybobraniu suszą okazy niemal natychmiast. Niestety po pewnym czasie okazuje się, że przemieszczają się na nich robaki! Chyba nikt nie chciałby ich potem zjeść. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Po pierwsze starannie oczyść egzemplarze z leśnej ściółki, a potem przekrój kapelusze na ćwiartki, wtedy będziesz mógł ocenić, czy grzyby nie są robaczywe. Identycznie postępuj z ogonkami.

Druga zasada mówi, że nigdy nie należy myć grzybów przed suszeniem. W ten sposób można pozbawić je naturalnej bariery ochronnej. Bez niej leśne zbiory zaczną szybciej pleśnieć i jest większa szansa, że pojawią się na nich robaki. Dlatego grzybów przed suszeniem lepiej nie myj.