GUS podał nowe wyliczenia! Inflacja spada czy nadal rośnie?

Inflacja w październiku 17,9 proc. Nowy odczyt inflacji GUS
fot. Pixabay

Pojawił się nowy odczyt inflacji na październik 2022 roku. Czy tym razem dane były bardziej optymistyczne? Zbliżamy się do przełamania krzywej? Na ten moment nic na to nie wskazuje. Wzrost cen towarów i usług w wyniósł w październiku 17,9 proc rok do roku. W stosunku do miesiąca ubiegłego, ceny wzrosły o 1,8 proc.

REKLAMA

Mamy kolejny rekord inflacji. Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. Najnowsze dane wskazują, że wzrost cen nie zwalnia – nowy odczyt wskazuje na 17,9 proc. inflacji w październiku (wzrost o 0,7 pkt. proc. względem września). Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc.

„W październiku 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wg szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2021 r. o 17,9% (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do września 2022 r. wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8)” – podał GUS na Twitterze.

REKLAMA

Jest to wstępny odczyt, a pewne dane o inflacji pojawią się za kilka, kilkanaście dni. W ubiegłym miesiącu wstępne dane potwierdziły się w finalnych wyliczeniach.

17,9 proc. inflacji to najwyższa wartość, nie tylko w tym roku, ale też najwyższa od 1996 roku. Wówczas inflacja wynosiła 19,9 proc. To także ogromny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Według GUS – średnia inflacja w 2021 roku wyniosła 5,1 proc. Odczyt z września ubiegłego roku wyniósł 4,2 proc.

Co napędza drożyznę? Inflacja w październiku 2022 roku wyniosła 17,9 proc.

Co podrożało w październiku – rok do roku – najbardziej? To oczywiście ceny energii, która w perspektywie ostatniego roku podrożała o 41,7 proc. Drugim mocnym czynnikiem drożyzny jest drogie paliwo. Jak wiadomo – każdy produkt a nawet usługa wymaga transportu, więc koszty transportu siłą rzeczy muszą być wliczone w cenę produktów i usług. Tankujemy też własne, prywatne auta, więc płacimy za paliwo osobno i drożej – dla prywatnych środków transportu podrożało o 19,5 proc.

Za żywność i napoje musimy zapłacić w październiku 21,9 proc. więcej, rok do roku.

W stosunku do września najmocniej podrożało paliwo – płacimy 4,1 proc. więcej. Za żywność dopłacamy 2,7 proc. a za nośniki energii kosztują o 2 proc. więcej.

Podziel się: