REKLAMA

gwiazda betlejemska, poisencja
fot. screen Youtube / Sheffield Made Plants

Gwiazda betlejemska to piękna roślina, którą przeważnie kupujemy na święta Bożego Narodzenia, aby dekorowała nasze mieszkanie. Jednak poisencja nie musi kwitnąć wyłącznie na święta, ale przez pełen sezon zimowy, lecz musisz ją właściwie pielęgnować.

REKLAMA

W przypadku poisencji odżywka jest na wagę złota, a poza nią liczy się też dobre stanowisko, optymalna temperatura w lokalu, a także metoda nawadniania. W nagrodę roślina obrodzi cudnymi kwiatami. Warto pamiętać, że poisencja jest rośliną trującą, więc w czasie pielęgnacji powinieneś zakładać rękawiczki ochronne. Kwiat usytuuj w bezpiecznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu dzieci oraz zwierzęta domowe. Mleczko rośliny jest trujące.

Jak sporządzić wzmacniającą odżywkę do poisencji? Będziesz potrzebować:
-150 ml ciepłego, krowiego mleka,
-100 ml ciepłej wody,
-pół paczki suszonych drożdży (3,5 g).

REKLAMA

Suszone drożdże przesyp do naczynia i zalej ciepłą wodą – mieszaj do roztopienia. Potem dodaj nabiał i znów mieszaj. Odstaw, by specyfik uzyskał temperaturę pokojową. Aplikuj go roślinie raz na 14 dni.

O czym pamiętać, uprawiając poisencję?

Świąteczny kwiat najlepiej podlewać raz na 2 dni, rozsądną ilością wody. Nie można doprowadzić do przesuszenia gwiazdy betlejemskiej, jednak równie groźne jest przelewanie – nawet jednorazowe nie służy roślinie. Podawaj jej tylko przegotowaną bądź odstaną wodę w temp. pokojowej.

REKLAMA

Ważne jest także stanowisko. A jaką temperaturę preferuje poisencja? W granicach 15°C-22°C. Powinna też stać w jasnym miejscu, z dala od przeciągów, ale nie na parapecie. Po otwarciu okna (np. gdy będziesz wietrzyć pomieszczenie), okaz osłabnie.

REKLAMA