Przeprowadzona przez ekologów z Greenpeace analiza wykazała, że w pobliżu stadionu w Fukushimie promieniowanie jest zdecydowanie zbyt wysokie. Odpowiedzi udzieliło japońskie ministerstwo środowiska.

Za kilka miesięcy w Tokio odbywać się będą letnie Igrzyska Olimpijskie. Jednym z kroków przygotowawczych do tej imprezy była inspekcja ze strony naukowców z organizacji Greenpeace. Analiza wykazała, że w pobliżu stadionu J-Village, na którym 26 marca ma się odbyć start sztafety z ogniem olimpijskim wykryto punkty promieniowania, potencjalnie mogące zagrozić przybyłym na obiekt kibicom.

Stadion znajduje się w słynnej Fukushimie, która osiem lat temu została dotknięta niewyobrażalną tragedią. Fala tsunami, która powstała na skutek trzęsienia ziemi spowodowała zniszczenia wielu budynków, a także doprowadziła do awarii elektrowni atomowej, znajdującej się około 20 kilometrów od stadionu. Naukowcy przyznali, że w jego bliskim sąsiedztwie promieniowanie wynosi 1,7 mikrosiwertów na godzinę na wysokości metra nad ziemią. Bezpieczna norma wynosi 0,23.

Ogień olimpijski zapłonie już 12 marca w greckiej Olimpii, po czym odbędzie 8-dniową podróż do Japonii. 26 marca ruszy sztafeta, która przez 121 następnych dni zwiastować będzie nadejście Igrzysk, które z kolei potrwają od 24 lipca do 9 sierpnia. Japońskie ministerstwo środowiska uspokaja, że obszar wokół stadionu jest bezpieczny.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę