Śledzie
fot. Pixabay

Grudzień to odpowiednia pora, aby zastanowić się nad daniami, które podamy na wigilijny stół. Na liście potraw świątecznych z pewnością ulokujemy śledzie. Dlatego warto dowiedzieć się, ile czasu można je trzymać w lodówce. Długość przechowywania filetów zależy głównie od metody ich przygotowania.

Śledzie można zrobić z octem, śmietaną, olejem, majonezem lub solą i to właśnie te dodatki wpływają znacząco na długość przechowywania ich w chłodziarce. Jednak najwięcej uwagi należy poświęcić filetom rybnym w różnego rodzaju sosach majonezowych czy śmietanowych.

Śledzie w śmietanie

Śledzie zalane śmietaną, kupione w sklepie odznaczają się znacznie dłuższym terminem przydatności do spożycia niż te zrobione przez nas w domu – na to wszystko wpływają dodawane przez producenta konserwanty. Domowy wyrób poleży najwyżej 2-3 dni. Majonez czy śmietana dość szybko jełczeją na skutek interakcji z tlenem. Takie filety trzeba więc zostawić na sam koniec przygotowań, gdy prawie wszystkie dania i czynności będą wykonane. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem pysznych śledzi przez całe święta, przygotujmy je zatem tuż przed gwiazdką.

Śledzie w occie

Śledzie w mieszance octu i przypraw przetrwają w warunkach chłodniczych o wiele dłużej – nawet 3-4 tygodnie od momentu przygotowania. Warto dodać, że ryba w takiej zalewie z każdym dniem będzie nabierała coraz mocniejszego smaku i aromatu.

Śledzie w oleju

Odpowiednio posolone kawałki śledzi zatopione w oleju mają najlepsze wyniki, jeśli chodzi o przetrzymywanie w chłodziarce. Rybę zakonserwowaną w taki sposób można trzymać w temp. 2-4°C, przez co najmniej 4-6 tygodni. Olej to bezpieczny i skuteczny konserwant, który chroni mięso oraz inne artykuły spożywcze przed zepsuciem. Dokładnie zamknięty pojemnik jeszcze pogłębi właściwości oleju. Pamiętaj, aby jednak zrezygnować z dodatku cebuli, ponieważ może to obniżyć rezultaty.
Więcej wiadomości, przepisów i ciekawostek ze świata kulinariów znajdziesz na naszej stronie.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!