REKLAMA

Ile można zarobić w wojsku. Ile zarabia szeregowy, podoficer i oficer?
fot. Ministerstwo Obrony Narodowej

We wtorek w Wojsku Polskim wybuchła afera. Dwóch generałów – gen. Rajmund Andrzejczak i gen. Tomasz Piotrowski – podało się do dymisji, rzekomo w związku z narastającą różnicą zdań pomiędzy nimi a szefem MON-u Mariuszem Błaszczakiem. Zdaniem komentatorów to największy kryzys w polskiej armii od wielu lat. To dobra okazja, aby przyjrzeć się, jakie warunki oferują żołnierzom Siły Zbrojne. Zapewne bardzo dużo rzeczy w wojsku pozostawia wiele do życzenia, ale nie są to zarobki. Wiemy, ile można zarobić na rękę służąc ojczyźnie.

REKLAMA

Czy żołnierze mają na co narzekać? Ocenę w kwestii wyposażenia i organizacji armii zostawmy lepiej samym wojskowym i ekspertom – oni najlepiej wiedzą, czy armia jest „w dobrej formie”, czy też nie. Jest jednak coś, co można oceniać z perspektywy laika i są to zarobki. „Fakt” przygotował wyliczenia w obszarze wynagrodzeń polskich żołnierzy w oparciu o dane serwisu wynagrodzenia.pl, bazujących na badaniach, w których brały udział ponad 2 miliony osób.

Jak wyglądają zarobki w Polskiej armii? Sami oceńcie. Na najmniejsza pensję może liczyć oczywiście szeregowy. Mediana wynagrodzeń żołnierzy z najniższym stopniem wynosi 6 tys. 770 zł brutto, czyli 4 tys. 945 zł „na rękę”. To jednak nie wszystko! Aż 40% żołnierzy pochwaliło się w badaniu służbowym mieszkaniem lub domem. Jak wiadomo – oprócz regularnej pensji żołnierze otrzymują również szereg dodatków, w tym dodatków mieszkaniowych.

REKLAMA

Ile zarabiają polscy żołnierze zawodowi? To nie tylko pensja!

Na znacznie większe pieniądze mogą liczyć żołnierze z korpusu podoficerów. Mediana wynagrodzeń na tym poziomie wynosi 7 tys. 200 zł brutto. „Na rękę” to 5 tys. 238 zł. Ponadto – jak wskazuje serwis wynagrodzenia.pl – 25 proc. podoficerów może liczyć na służbowe lokum, a 16 proc. na dofinansowanie posiłków.

Najwięcej w wojsku zarabiają oficerowie. Tutaj pensje wahają się zależnie od stopnia – w końcu oficer może być generałem, a może być tylko podporucznikiem. Tutaj również, dla uproszczenia, przytoczymy medianę wynagrodzeń, która w przypadku oficerów wynosi 10 tys. 300 zł brutto. Na rękę to 7 tys. 351 zł netto. Benefity w postaci służbowego mieszkania lub domu otrzymuje ¼ oficerów – według danych wynagrodzenia.pl.

REKLAMA

„Wojskowi dostają też 13. pensję czy różne dodatki (stażowe, specjalne, kompensacyjne, motywacyjne, za rozłąkę), świadczenia motywacyjne za staż pracy (nawet 2 tys. 500 zł), a także nagrody jubileuszowe w wysokości od 75 proc. do 300 proc. miesięcznego wynagrodzenia czy inne nagrody uznaniowe” – podkreśla „Fakt”.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA