Jajka są niezbędnym elementem wielu potraw, a także stanowią bazę do przygotowania dużej liczby wspaniałych dań. Każdy ich wielbiciel powinien jednak zdawać sobie sprawę z tego, jak często możemy je jeść.
Jajka niewątpliwie są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych, jakie można znaleźć w polskiej kuchni. Jajecznica czy jajka sadzone na śniadanie, a także jajka w różnych formach na święta – raczej mało kto jest sobie w stanie wyobrazić, że mogłoby ich zabraknąć w jadłospisie.
Problemem może być jednak kwestia częstotliwości spożywania jajek. Z jednej strony są one znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego białka, w większej ilości niż chociażby w mięsie czy rybach, ale z drugiej strony muszą na nie uważać osoby, które mają problem z cholesterolem.
Eksperci postanowili sprawdzić, jak często możemy spożywać jajka i od czego ta częstotliwość jest uzależniona.
– Odżywianie jest bardziej dynamiczne niż wiele innych obszarów badań, ponieważ związek między czynnikami żywieniowymi a wynikami zdrowotnymi zwykle się zmienia, na przykład w przypadku cukrzycy typu 2. Dlatego, kiedy formułujemy zalecenia dotyczące spożycia jaj, należy wziąć pod uwagę warunki metaboliczne i zdrowotne – powiedział cytowany przez portal Smakosze.pl dr Hu.
Co to zatem oznacza w kontekście codziennej diety?
– Przeciętnie większość ludzi nie je więcej niż jedno jajko dziennie. Mogą zjeść dwa jajka na śniadanie, ale tylko dwa lub trzy razy w tygodniu. Tak więc średnie spożycie wynosi w rzeczywistości mniej niż jedno jajko na dzień – wyjaśnił dr Hu.