Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry, która może mieć różny stopień nasilenia. Bardzo często występuje charakterystyczny powracający rumień i pojawiają się grudki, krosty czy pajączki naczyniowe. Warto dowiedzieć się więcej na temat właściwej pielęgnacji skóry, zmniejszającej objawy.
Jak dbać o skórę z trądzikiem różowatym?
Jeżeli zmagacie się z trądzikiem różowatym, to musicie pamiętać, jak ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Powinna być ona kilkuetapowa. Otóż codziennie, a nawet kilka razy dziennie należy ją oczyszczać. Do tego celu możecie używać płynu micelarnego, który wnika w głębokie warstwy i co ważne usuwa nadmiar sebum. W żadnym wypadku nie należy stosować tradycyjnego mydła. W ciągu dnia warto również przemywać skórę letnią wodą. Można stosować ewentualnie żele aloesowe. Jeżeli macie nieco więcej czasu, to przygotujcie żel aloesowy samodzielnie. Wymieszajcie dwie łyżki świeżego żelu aloesowego ze 100 ml ciepłej wody. Przelejcie całość do buteleczki z atomizerem i już macie gotowy płyn do mycia twarzy. Mając trądzik różowaty, trzeba nawilżać skórę i to naprawdę intensywnie. Nawilżania nie można jednak mylić z natłuszczaniem. Rekomendujemy humektanty, np. kwas hialuronowy, który tworzy film ochronny na skórze, jednocześnie wzmacnia barierę hydrolipidową. Nie zapomnijcie także o stosowaniu kremów z dodatkiem niacynamidu, który reguluje pracę gruczołów łojowych. Zmniejsza wydzielanie sebum, a do tego wszystkiego ma działanie antybakteryjne. W ciągu dnia możecie zastosować krem z niacynamidem, natomiast wieczorem, warto do codziennej rutyny pielęgnacyjnej wprowadzić serum. Pamiętajcie o zachowaniu właściwej kolejności, a mianowicie na początek stosujemy zawsze serum. Nakładamy je na oczyszczoną skórę. Następnie po około 15-20 minutach aplikujemy krem.
O czym jeszcze pamiętać mając skórę trądzikową?
Objawy trądziku różowatego mogą nasilać się na skutek promieniowania słonecznego, stąd też konieczne jest wprowadzenie kosmetyków posiadających wysoki filtr SPF. Chronią one przed destrukcyjnym działaniem promieniowania UVA i UVB. Jeżeli w Waszym kremie nie ma filtra, jednak jego skład jest bardzo dobry, to w takim przypadku polecamy Wam stosowanie filtrów w sprayu. Wystarczy tylko aplikować je co 2-3 godziny. W żadnym wypadku nie wybierajcie preparatów, które zawierają alkohol, gdyż powodują one podrażnienia skóry. Zrezygnujcie ponadto z szorstkich gąbek czy mechanicznego złuszczania zrogowaciałego naskórka. Trądzik różowaty wymaga wprowadzenia także właściwej diety. Powinna być ona lekkostrawna i bogata w świeże warzywa oraz owoce. Szczególną rolę odgrywają wiśnie, jeżyny, a także borówki, które zmniejszają zaczerwienienia na twarzy, gdyż zawierają cenne polifenole. Trądzik różowaty może zaostrzać spożywanie wołowiny czy baraniny, a także pełnotłustego mleka. Trzeba jeszcze zrezygnować z jedzenia, które jest bardzo pikantne, gdyż może ono nasilać zaczerwienienie skóry. Jeżeli lubicie dania mocniej przyprawione, to najlepiej dodawajcie do potraw świeże zioła, które są zdrowe, a przy tym mają bardzo intensywny smak. Oczywiście musimy jeszcze wspomnieć o tym, że stres także nasila objawy trądziku. Jak wiadomo, nie można go całkowicie wyeliminować ze swojego życia, natomiast dzięki aktywności fizycznej jego odczuwanie będzie mniejsze, podobnie jak destrukcyjne działanie na organizm.