REKLAMA
ShareInfo.plArtykuł sponsorowanyJak lokata bankowa może pomóc w budowaniu oszczędności?

Jak lokata bankowa może pomóc w budowaniu oszczędności?

lokata bankowa
fot. adobestock

Lokata bankowa to skuteczny sposób na ochronę oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji i… impulsywnym roztrwonieniem. Jak działa w praktyce i w jaki sposób pomaga pomnażać kapitał? Podpowiadamy.

Od wielu miesięcy stopy procentowe utrzymują się na wysokich poziomach. Choć taki stan rzeczy nie cieszy spłacających kredyty z oprocentowaniem zmiennym, jest dobrą wiadomością dla osób, które chcą założyć lokaty. Wysokość stóp procentowych ma bowiem bezpośredni wpływ nie tylko na oprocentowanie kredytów, ale także na oprocentowanie lokat. Jeśli od dawna myślałeś o rozpoczęciu oszczędzania, teraz jest najlepszy moment, żeby zacząć.
Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt stworzony z myślą o budowaniu i pomnażaniu oszczędności.
Przybiera formę umowy pomiędzy bankiem a klientem (deponentem). Zgodnie z jej zapisami deponent oddaje do dyspozycji banku określoną kwotę na wskazany w umowie okres. Za możliwość dysponowania pożyczonym kapitałem bank wypłaca deponentowi odsetki — to właśnie one stanowią zysk z lokaty. Wszystkie zgromadzone na lokacie środki są chronione Bankowym Funduszem Gwarancyjnym — taki sposób pomnażania kapitału jest więc całkowicie bezpieczny i nie niesie za sobą żadnego ryzyka utraty kapitału. W zależności od długości okresu lokacyjnego lokata może przybierać formę krótkoterminową (do 12 miesięcy) lub długoterminową (powyżej 12 miesięcy). Ze względu na specyficzną konstrukcję lokaty wybór optymalnego dla siebie okresu lokacyjnego jest szczególnie ważny. Dlaczego?

Okres lokacyjny a oszczędności

Przez cały okres trwania umowy lokaty zgromadzone na niej środki pozostają zamrożone, a co za tym idzie — niedostępne dla deponenta. Choć wcześniejsza wypłata pieniędzy jest możliwa, wiąże się z reguły z utratą wszystkich wypracowanych odsetek. Choć taka konstrukcja często bywa postrzegana jako wada lokat, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli masz skłonność do wydawania pieniędzy lekką ręką lub gromadzisz oszczędności na konkretny cel, wizja utraty zysków może być dla Ciebie skuteczną motywacją, aby zostawić swoje pieniądze w spokoju i pozwolić im pracować.
Boisz się, że nieprzewidziane wydatki zmuszą Cię do wcześniejszej likwidacji lokaty?
Pozostaw na koncie oszczędnościowym poduszkę finansową, która pozwoli Ci zachować bezpieczeństwo. Alternatywnym rozwiązaniem jest założenie kilku lokat o różnych okresach lokacyjnych. Jeśli będziesz potrzebować gotówki, zlikwidujesz tylko jeden depozyt — pozostałe wciąż będą dla Ciebie pracować.

 

Ważny wybór lokaty

Aby lokata bankowa przyniosła Ci jak największe korzyści, nie wybieraj przypadkowo. Przed złożeniem wniosku o założenie depozytu porównaj parametry lokat dostępnych w różnych bankach, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • długość okresu lokacyjnego. Większość banków oferuje lokaty o różnych okresach lokacyjnych (z reguły od 1 do 36 miesięcy). Jeśli będziesz wiedział, na jak długo chcesz i możesz zamrozić oszczędności, szybko i sprawnie znajdziesz lokatę dostosowaną do swoich potrzeb;
  • minimalną i maksymalną kwotę depozytu. Na lokacie bankowej możesz umieścić kwotę od kilkuset aż do kilkuset tysięcy złotych. Ten parametr jest więc szczególnie ważny dla osób, które dysponują niewielką lub bardzo dużą kwotą kapitału;
  • Oprocentowanie powinno być kluczowym elementem wyboru lokaty. To właśnie od niego zależy przecież, ile zysku wygenerują Twoje pieniądze. Analizując wartości procentów, zwróć uwagę, dla jakich kwot i okresów lokacyjnych obowiązują. Często zdarza się bowiem, zwłaszcza w przypadku promocyjnego oprocentowania, że wskazane przez bank wartości obowiązują wyłącznie dla określonych parametrów;
  • kapitalizacja odsetek. Kapitalizacja odsetek to częstotliwość dopisywania odsetek do kwoty kapitału. Im częstsza, tym większy zysk. W praktyce powszechną praktyką banków jest obecnie kapitalizacja odsetek po zakończeniu umowy;
  • sposób założenia lokaty. Nie rozstajesz się ze swoim smartfonem? Wybierz lokatę, którą w ciągu kilku minut założysz w bankowej aplikacji mobilnej. Korzystasz z systemu bankowości internetowej? Sięgnij po lokatę online. Cenisz sobie kontakt z człowiekiem i preferujesz tradycyjną obsługę? Sprawdź, w którym banku możesz założyć lokatę w oddziale.
  • Dodatkowe warunki. Sprawdź czy bank, który oferuje promocyjne oprocentowanie lokaty nie uzależnia go od dodatkowych warunków jak przeniesienie konta osobistego, regularny przelew wynagrodzenia czy płatności kartą do konta.

Lokata bankowa pomoże Ci pomnażać oszczędności w bezpieczny, skuteczny i łatwy sposób. Aby założyć depozyt, nie potrzebujesz fachowej wiedzy z zakresu finansów, ekonomii i inwestowania, a Twoje pieniądze będą zarabiać na siebie nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz.

Źródło:

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/oszczedzanie/lokaty-inwestowanie-przez-oszczedzanie/cyf6deq

Opracowano na zlecenie partnera: Santander Consumer Bank

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA
REKLAMA