Jak napisać CV, które pozwoli Ci znaleźć wymarzoną pracę?

Jak napisać CV - Ciekawe CV

CV to nie tylko dokument, który opisuje doświadczenie, umiejętności i kwalifikacje zawodowe. To przede wszystkim narzędzie, umożliwiające Ci pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, a jak wiadomo, pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Chcesz wiedzieć, jak napisać CV, które natychmiast przekona rekrutera o Twoim profesjonalizmie, zaangażowaniu i doskonałym przygotowaniu, do objęcia stanowiska, na które aplikujesz? Sprawdź, jak to osiągnąć!

Jak napisać CV, które przyciąga wzrok? Wybierz odpowiedni szablon

Proste, minimalistyczne szablony CV wciąż cieszą się dużą popularnością, a ich stosowanie ma uzasadnienie w wielu branżach. Pamiętaj jednak, że nawet gdy ubiegasz się o posadę w banku, urzędzie, czy kancelarii prawnej, gdzie ceni się czytelność i profesjonalizm dokumentów aplikacyjnych, musisz wyróżnić się z tłumu innych kandydatów. Tworzenie CV zacznij od wyboru estetycznego, przejrzystego szablonu, który pozwoli odpowiednio wyróżnić wszystkie najważniejsze informacje. Zadbaj o dobór odpowiednich czcionek, pogrubienia, wypunktowania i układ nagłówków. Najlepszym sposobem na stworzenie atrakcyjnego CV jest skorzystanie z internetowych kreatorów, takich jak Ciekawe CV!

Odpowiednio wyróżnij dane osobowe i kontaktowe!

Często zastanawiając się, jak napisać CV, kandydaci skupiają się przede wszystkim na sekcji opisującej doświadczenie, wykształcenie i umiejętności, zapominając o graficznym wyróżnieniu podstawowych danych. Na samej górze CV musi znaleźć się Twoje imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Możesz podać także miejsce zamieszkania oraz linki do profili w branżowych mediach społecznościowych lub własnej strony internetowej. Nie podawaj natomiast informacji o stanie cywilnym, numerze PESEL, pochodzeniu czy wyznaniu.

Jak stworzyć CV - Ciekawe CV

Profil zawodowy – jak napisać CV, które pokaże Twój profesjonalizm? 

Profil zawodowy, nazywany także streszczeniem zawodowym, to krótkie, kilkuzdaniowe streszczenie Twojej dotychczasowej kariery, opis najważniejszych sukcesów i planów na zawodową przyszłość. Chociaż w większości krajów zachodnich podsumowanie zawodowe jest jednym z podstawowych elementów CV, w Polsce nadal niewielu kandydatów decyduje się na jego napisanie. To duży błąd. Dzięki umieszczeniu profilu zawodowego na samej górze dokumentu, rekruter może w kilka sekund zapoznać się z aplikacją, a jeśli możesz pochwalić się interesującą historią kariery, z pewnością uzna Twoje CV za warte uwagi. 

Doświadczenie zawodowe – jak napisać CV doskonale przedstawiające Twoje doświadczenie? 

Opisując Swoje doświadczenie zawodowe w CV, zastosuj odwróconą kolejność chronologiczną. Zacznij od ostatniego miejsca, w którym pracowałeś, a potem cofaj się w czasie, tworząc listę. W każdym z podpunktów podaj nazwę firmy, stanowiska, które obejmowałeś oraz okres współpracy. Wymień nie tylko zadania, za które byłeś odpowiedzialny, ale także swoje sukcesy i osiągnięcia. 

pisanie CV - Ciekawe CV

Umiejętności w CV profesjonalisty

Jak napisać CV, które opisze Twoje umiejętności w najlepszy sposób? Wyróżnij przede wszystkim kompetencje istotne dla stanowiska, na które aplikujesz. W osobnych sekcjach wypisz umiejętności twarde i miękkie. Zdolności twarde odnoszą się na przykład do obsługi specjalistycznego oprogramowania, eksperckiej wiedzy oraz posługiwania się konkretnymi narzędziami. Umiejętności miękkie wiążą się natomiast z cechami Twojego charakteru. Są trudniejsze do wyćwiczenia i zmierzenia ich poziomu. Do kompetencji miękkich zaliczyć można między innymi umiejętności interpersonalne, umiejętność radzenia sobie ze stresem, delegowania zadań, zarządzania zespołem czy organizację własnej pracy. W osobnym podpunkcie możesz wymienić także znajomość języków obcych. 

Jak napisać CV, które odpowiednio przedstawi Twoje wykształcenie? 

W większości przypadków sekcja opisująca wykształcenie znajduje się na dole CV. Wyjątek stanowią dokumenty aplikacyjne naukowców, lekarzy i prawników. Jak prawidłowo opisać swoja edukację w CV? Przede wszystkim podaj nazwę placówki edukacyjnej, czas trwania nauki, profil kształcenia oraz uzyskany zawód, tytuł zawodowy lub naukowy. Jeśli ostatnią szkołą, jaką ukończyłeś, jest liceum ogólnokształcące, wystarczy gdy wymienisz nazwę szkoły i lata kształcenia. W przypadku absolwentów szkół branżowych, zawodowych i wyższych należy wskazać także uzyskane kwalifikacje i tytuły, np.: technik mechanik, technik usług fryzjerskich, licencjat pielęgniarstwa, magister filologii niemieckiej. 

Certyfikaty i kursy, które podniosą atrakcyjność Twojego CV:

Jeśli posiadasz dodatkowe certyfikaty lub ukończyłeś kursy związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz, koniecznie je wymień. Pracodawcy doceniają kandydatów, którzy inwestują w rozwój zawodowy i stawiają na poszerzenie swoich kompetencji zawodowych. 

kreator cv online

Jak napisać CV tak, aby zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje?

Angażujesz się w wolontariaty, autorskie projekty, organizację wydarzeń branżowych? Jeśli chcesz opisać w CV dodatkowe fakty, które mogą zainteresować potencjalnego pracodawcę, na końcu dokumentu stwórz sekcję “dodatkowe informacje”.

Zawsze staraj się dostosować CV do konkretnego stanowiska pracy!

Wysyłanie tego samego CV do wielu pracodawców nie jest dobrym pomysłem. Jeśli poważnie traktujesz swoją karierę, zawsze staraj się dopasować dokumenty aplikacyjne do ogłoszenia o pracę, na które odpowiadasz. Skup się na umiejętnościach i doświadczeniach, które pracodawca wymienia w ofercie pracy. Dzięki temu pokażesz zaangażowanie i zwiększysz swoją szansę na otrzymanie zaproszenia na rozmowę rekrutacyjną. 

Jak napisać CV, dzięki któremu znajdziesz pracę? Bezbłędnie!

Ostatnim krokiem w procesie tworzenia CV jest korekta. Dokładnie przeczytaj dokument i upewnij się, że nie ma w nim błędów i literówek. Możesz skorzystać z darmowych, internetowych programów do sprawdzania pisowni, lub poprosić kogoś, o przeczytanie napisanego przez Ciebie CV. 

Podziel się: