Jeszcze kilkanaście lat temu kamienie ozdobne nie były tak popularne i mało kto miał je na swojej posesji. Obecnie wykończenie nimi ogrodu jest na topie. Zresztą nie ma w tym nic dziwnego. Białe otoczaki ładnie się prezentują i dodają uroku wielu ogrodom. Zazwyczaj umieszcza się je wokół ścieżek czy roślin. Cały ogród wiele na tym zyskuje. Jednak często tracą swój pierwotny odcień i żółkną. Jak je odnowić?
Dlaczego ozdobne kamyczki przeważnie się brudzą?
Przyczyną żółknięcia kamyków są przede wszystkim warunki pogodowe. Pył i woda źle na nie wpływają. Problem można rozwiązać poprzez zamontowanie systemu nawaniającego do roślin. W ten sposób można okiełznać zalewanie otoczaków wodą.
Aby kamyki dekoracyjne nie brudziły się tak często, można rozmieścić je na podkładach wykonanych z agrowłókniny. Dzięki temu skróci się czas, w którym kamienie będą miały kontakt z cieczą. W efekcie masowe przebarwienia będą pojawiały się na nich zdecydowanie rzadziej.
Jak odnowić już zabrudzone otoczaki?
Pojedyncze brudne sztuki odnowisz przy pomocy rozpuszczonego w wodzie kwasku cytrynowego lub sody oczyszczonej w formie pasty. Po prostu nanieś wybrany środek na kamyk i poczekaj, aż substancja zacznie się pienić. Po kilku minutach szoruj nieczystości szczoteczką, a na koniec opłukaj egzemplarz.
W przypadku dużych powierzchni najlepiej sprawdza się odczynnik do mycia kamieni – kupisz go w sklepie ogrodniczym. Niestety tego typu detergenty mogą zniszczyć rośliny. W związku z tym bezpiecznej jest użyć myjki ciśnieniowej do czyszczenia otoczaków.
Domowe metody na czyszczenie otoczaków
Myjka ciśnieniowa to dobry pomysł na czyszczenie kamyków, ale niestety słabo przytwierdzone dekoracje mogą przemieszczać się w trakcie mycia, więc będziesz musiał je znów rozkładać.
Tak więc mycie każdego kamyczka z osobna jest naszym zdaniem najlepszym pomysłem. Ozdoby warto systematycznie konserwować, ale nawet wtedy mogą pojawić się na nich zabrudzenia.
Czytaj też: Sprytny i tani trik na wyczyszczenie klamki u drzwi. Sięgnij po produkt z kuchni