Zupa z botwinki to pozycja obowiązkowa w wiosennym i letnim menu. Jej przyrządzenie wcale nie jest trudne, istnieje też prosty sposób, by wzmocnić jej smak. Według Magdy Gessler dodanie do bulionu odrobiny zakwasu buraczanego zmieni charakter całej potrawy. Istotne jest również mięso – najlepszą zupę ugotujecie na mięsie z kością.
Wszyscy wielbiciele zupy z botwinki czekają na nią cały rok. Jest prosta w wykonaniu, więc nie powinna przysporzyć większych problemów nawet kucharzom amatorom. Magda Gessler radzi, aby wlać do botwinki szklankę kwasu z buraków. Dzięki temu całe danie zyska na smaku – będzie on głębszy i bardziej wytrawny. Zachęcamy was do wypróbowania tej receptury – pokocha ją każdy pasjonat wiosennych smaków.
Przepis na najlepszą zupę z botwinki
Składniki:
2 pęczki botwinki
ok. 300 g mięsa z kością (najlepiej cielęciny)
włoszczyzna: kawałek selera, por, 1 pietruszka, 1 marchewka
szklanka kwasu buraczanego
7 ziaren pieprzu
sól
1,5 łyżki soku z cytryny
1 łyżka mąki pszennej do zagęszczenia
1 śmietana 18 proc.
4 jajka na twardo
szczypta cukru
solidna garść pokrojonego koperku
Wykonanie:
Zaczynany od bulionu. Mięso płuczemy i przekładamy do garnka, zalewamy je zimną wodą i delikatnie solimy. Zagotowujemy na średniej mocy ognia i usuwamy szumowiny. Potem dorzucamy obrane i posiekane warzywa, gotujemy wszystko pod przykrywką ok. 45 minut. Dodajemy ziarna pieprzu i gotujemy następne 10-15 minut. Odcedzamy wywar. Botwinkę płuczemy, siekamy. Dorzucamy ją do zupy i gotujemy przez 10 minut. Dolewamy sok z cytryny i kwas z buraków. Doprawiamy danie do smaku pierzem i solą, a w razie potrzeby odrobiną cukru. Teraz pora zagęścić zupę. Do małego naczynia dodajemy mąkę, szczyptę soli i niewielką ilość zimnej wody – mieszamy tak, by powstała jednolita, niezbyt gęsta papka. Po chwili ostrożnie wlewamy ją do zupy, bez przerwy mieszając, by zapobiec powstaniu grudek. Pozostaje już tylko zaprawić zupę śmietanką. Przekładamy nabiał do miseczki i dolewamy ok. 100 ml bulionu. Oba składniki energicznie mieszamy i dodajemy do garnka. Ponownie mieszamy i gotujemy jeszcze przez 10 minut. Botwinkę wzbogacamy o pokrojony koperek, podajemy na ciepło lub zimno z połówkami ugotowanych na twardo jajek.