Jesień, to odpowiednia pora roku, aby zacząć robić zapasy niektórych produktów spożywczych na zimę. Bardzo popularnym artykułem jest marchewka, która często przydaje się nam w kuchni. Dodajemy ją zup, sosów, sałatek i innych pysznych dań. Dziś podpowiemy wam, jak przechowywać ten pomarańczowy korzeń, aby zachował świeżość jak najdłużej.
Jak przechowywać marchew na zimę?
Duży wpływ na późniejsze przechowywanie marchewki ma metoda jej pozyskania. Warzywo możemy bowiem hodować sami albo zaopatrywać się u sprawdzonego sprzedawcy. Lekko słodkie korzenie najlepiej zbierać w pierwszej połowie października, w dniu niezbyt słonecznym (warzywa zebrane w słoneczny dzień mogłyby się zbyt mocno przesuszyć), ale też nie deszczowym (korzenie będą pokryte warstewką mokrej ziemi, co sprzyja zagrzybieniu lub pojawieniu się pleśni).
Jak przechowywać marchew po zbiorze?
Jeżeli chcecie przechowywać warzywo korzeniowe przez nawet 4-5 miesiące, powinniście zapoznać się z kwestią temperatury i wilgotności.
Lodówka nie jest dobrym miejscem do przechowywania marchewki
Wprawdzie marchew dobrze znosi temperatury oscylujące w granicach 0-3°C, a niestety wilgotność, jaka panuje w chłodziarce, jest niewielka, stąd korzenie mogą wysychać. Jeśli nie macie innego wyboru i musicie trzymać tam marchew, umieśćcie ją w specjalnych szufladach przeznaczonych na warzywa i owoce.
Przechowywanie marchewki na zimę. Jakie jest odpowiednie miejsce?
Warzywo najlepiej trzymać w piwnicy naszego domu. Idealnie sprawdzi się także osłonięta altanka albo garaż. Co ważne, pomieszczenie nie powinno być ogrzewane.