Zdarza się, że część świątecznych ciast lub ciastek nie zostanie zjedzona w jednym dniu. Poniższe triki powinny znać te osoby, które bardzo często przygotowują słodkie wypieki. Wygląda na to, że można w łatwy sposób je zabezpieczyć, tak aby zachowały swoje walory smakowe i zapachowe na dłużej. To nic trudnego, wystarczy kilka chwil, i będą mogły leżeć nawet do Sylwestra! Oto kilka porad.
Pojemniki hermetyczne
Metodą na przedłużenie trwałości pierniczków, muffinek, czy sernika jest zamykany pojemnik na lunch. Wystarczy tylko włożyć do niego smakołyki i docisnąć pudełko przykrywką. Taki patent pozwoli na wydłużenie świeżości wyrobów nawet o 3 dni. Gdy zajrzymy do opakowania wypiek będzie nadal pachnący, jak i również smaczny.
Folia aluminiowa
Jeśli nie mamy pojemnika hermetycznego, możemy użyć folii aluminiowej. Chyba każda gospodyni ją posiada, a jeśli nie to można dostać ją prawie w każdym supermarkecie. Kosztuje niewiele. Wystarczy jedynie otoczyć srebrną folią małe ptysie, ciasteczka albo ciasta, a świąteczne słodkości nie wysuszą i zachowają swoją świeżość i smak na dłuższy czas.
Odpowiednia temperatura
Niektórych smakołyków nie można przetrzymywać w temperaturze pokojowej przez długi czas. Dotyczy to przede wszystkim ciast przekładanych masą i tortów. Ich krem może się po prostu zważyć i być niesmaczny. Na paterze lub talerzu bez niepotrzebnych opakowań poleżą biszkopty, kruche ciastka, bezy, ciasta drożdżowe i ptysiowe.
Lodówka
Każdy rodzaj ciasta zachowuje się w lodówce różnie. Ciasta wilgotne: sernik na zimno, musy, torty czy ciasta z kremami i owocami lepiej włożyć do lodówki. Suche ciasta (np. zebra lub babka piaskowa) dłużej poleżą poza lodówką, ale można dokładnie zawinąć je w folię spożywczą i też trzymać w lodówce. Przetrwają w niej do 10 dni. Sernik w temperaturze pokojowej może poleżeć maksymalnie 2 dni, a w lodówce 4 dni. Makowiec dobrze jest włożyć do lodówki, gdyż w masie makowej są surowe białka, więc może się szybciej psuć. Aczkolwiek nic się nie stanie, gdy poleży 2 dni w temperaturze pokojowej, owinięty folią. Niekorzystnie na świeżość wypieków wpływają nagminne lub impulsywne zmiany temperatury. Do lodówki nie należy wkładać ciast ciepłych, ale ciasta wystudzone – wtedy poleżą dłużej.