Jak stworzyć portfolio online i zwiększyć swoje szansę na zatrudnienie?

Jak dać się zauważyć rekruterom lub potencjalnym klientom? Jak się wyróżnić, gdy konkurencja na stanowisko lub projekt jest wyjątkowo duża? CV to za mało. List motywacyjny? Niewystarczający. Portfolio online? Strzał w dziesiątkę!

Jak stworzyć portfolio online i zwiększyć swoje szansę na zatrudnienie?

Czym jest portfolio online i czy może zastąpić CV?

Dobre portfolio to świetny sposób na prezentację swoich zawodowych osiągnięć. Jest niezwykle przydatne w procesie rekrutacji oraz przy tworzeniu własnej oferty produktowej.

Profesjonalna i kreatywnie stworzona strona może zawierać sekcje: „o mnie”, „social media”, „galeria projektów” czy formularz kontaktowy. Takie portfolio może z powodzeniem zastąpić tradycyjne CV lub je uzupełnić. Potencjalny pracodawca bądź klient z pewnością je doceni!

Dobre portfolio: w jakich branżach się sprawdzi?

Portfolio było dotychczas potrzebne głównie studentom Akademii Sztuk Pięknych, a także modelom i modelkom. Kojarzyło się z grubą teczką, w której trzymali swoje prace lub fotografie.

Jednak dziś portfolio potrzebuje zdecydowanie więcej osób. Są to przedstawiciele różnych zawodów. Zwłaszcza jeśli zrobią je w formie własnej strony internetowej.

Komu będzie ono potrzebne?

  • Tym, którzy pracują w branżach kreatywnych, czyli zajmują się marketingiem, grafiką, designem, programowaniem;
  • Tym, którzy pracują słowem – copywriterom, korektorom lub tłumaczom;
  • Na wszystkich stanowiskach artystycznych: fotografom, malarzom, pisarzom, aktorom, muzykom lub twórcom rękodzieła.

Korzyści z profesjonalnego portfolio, czyli jak zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie

Przyjaźnie podtrzymujemy przez komunikatory. Miłości szukamy przez aplikacje. Ogłoszenia o pracę przeglądamy na portalach. A potem… zbieramy swoje portfolio w papierowej teczce?! Byłoby to absurdalne.

Skoro żyjemy w erze cyfryzacji i większość spraw załatwiamy online, to nic dziwnego, że autoprezentację również musimy przygotować w formie elektronicznej.

Jakie to przynosi korzyści? Portfolio online:

  • jest łatwiejsze do przygotowania niż to tradycyjne;
  • można je szybko edytować,
  • ma dodatkowe opcje (możemy np. podpiąć bloga),
  • kosztuje niewiele lub jest darmowe,
  • jest ogólnodostępne,
  • przedstawia nas w najlepszy świetle.

Poza tym portfolio online faktycznie daje nam przewagę w szukaniu pracy. Zobaczmy wspólnie, jak to działa.

Przewaga kandydata w oczach pracodawcy

Firmy szukają pracowników, którzy potrafią korzystać z nowoczesnych narzędzi. Dynamicznie rozwijające się przedsiębiorstwo nie zatrudni kogoś, kto nie nadąża za trendami. Jeśli więc chcemy się dopasować lub wręcz wyróżnić, musimy mieć własną stronę-wizytówkę.

Portfolio w wersji online pokaże również, jak poważnie traktujemy swoją karierę. Jej dopracowany opis będzie świadectwem naszej staranności, wiedzy i zdolności. Z pewnością będziemy też dłużej zapamiętani niż kandydaci ze standardowym CV.

Portfolio w wersji online – zaprezentuj swoje projekty szybko i wygodnie

Niezależnie od tego, czy wybierzemy CMS, czy kreator stron www, swoje projekty możemy przedstawić w sposób błyskawiczny. Z łatwością dodamy więc swoje najnowsze projekty, którymi chcielibyśmy się pochwalić przed przyszłym pracodawcą.

Nawet, jeśli nie posiadamy umiejętności oczekiwanych na danym stanowisku, mamy niemal gwarancję, że przykujemy uwagę rekrutera na dłużej. Istnieje więc spora szansa, że wróci on do naszego portfolio nawet po kilku miesiącach – np. podczas innych procesów rekrutacyjnych. Wtedy niezwykle cenne będzie to, że nasza strona jest aktualizowana, na co nie moglibyśmy sobie pozwolić w przypadku zwykłego PDF-a.

Możemy wręcz zachwycić naszych odbiorców na nowo!

Oszczędność czasu dla Ciebie i dla rekrutera

Oszczędność czasu wynika z tego, co powiedzieliśmy sobie już wyżej. Nawet najlepsze portfolio zrobione metodą tradycyjną lub w pliku PDF szybko się dezaktualizuje. Poszukując nowych zleceń lub zatrudnienia, musimy więc całą pracę wykonać od nowa.

Możliwość ciągłej edycji to też oszczędność czasu dla klientów i rekruterów. Nie muszą oni przechowywać ani teczek, ani dokumentów. Mogą nas poznać, jeszcze zanim spotkamy się twarzą w twarz. Widzą zarówno nasze umiejętności i osiągnięcia, jak i profesjonalizm i zaangażowanie w pracę. To ułatwi im szybkie podjęcie decyzji.

Jak stworzyć portfolio online?

Jak stworzyć portfolio, które zrobi dobre wrażenie na innych? Musimy zadbać o to, żeby było właściwie wyselekcjonowane, czytelne i estetyczne. Wystarczy zastosować się do następujących wskazówek:

  • Umieszczajmy tylko takie prace, z których jesteśmy naprawdę zadowoleni. Wybierajmy najlepsze projekty, a nie wszystkie, które dokończyliśmy. Portfolio to w końcu nasza wizytówka;
  • Dbajmy o aktualność danych i regularne dodawanie najnowszych projektów. Z punktu widzenia pracodawcy lub klienta prace wykonane w ostatnim czasie będą miały większe znaczenie niż te sprzed kilku lad. Kierując się tą logiką, możemy usuwać te starsze, z których nie jesteśmy już dumni;
  • Pamiętajmy o różnorodności. Lepiej przedstawić się jako osobę o sporym doświadczeniu i wszechstronną niż mistrza jednego tematu;
  • Dołóżmy starań, by portfolio było czytelne i przejrzyste.
  • Postawmy na kreatywność i niebanalne podejście. Choć w internecie znajdziemy wiele gotowych szablonów i inspiracji profesjonalnych portfolio, zawsze warto dodać do nich oryginalny element, który nas wyróżni. W obecnych czasach to właśnie pomysłowość liczy się bardziej niż zachowawczość.

Na koniec ostatnia praktyczna wskazówka: Zanim wybierzemy narzędzie do stworzenia własnej, bezpłatnej stronny internetowej, zbadajmy, które z nich będzie najlepsze. Możemy je porównać np. w rankingu kreatorów stron www.

Dlaczego warto zrobić portfolio internetowe: podsumowanie

Portfolio online może stać się naszą najskuteczniejszą bronią w walce o wymarzoną karierę. Nieważne, czy startujemy na stanowisko w dużej korporacji, czy jesteśmy freelancerami szukającymi nowych zleceń. Ciekawa wizualizacja naszych dokonań zaciekawi, przyciągnie uwagę, pozwoli zostać zapamiętanym.

Zatem – jeśli chcemy odnieść sukces zawodowy portfolio to nie opcja. To konieczność. Czas zabrać się do roboty!

Podziel się: