Idealny rosół to taki, który podawała wam babcia, kiedy byliście mali? Nie jest łatwo odtworzyć ten smak, lecz nie można się poddawać! Chociaż babcie mają swoje sztuczki, to niechętnie się nimi dzielą. Tymczasem my postanowiliśmy uchylić rąbka tajemnicy. Jak przyrządzić perfekcyjny rosół? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
Tylko zimna woda
Aby zrobić perfekcyjny rosół, mięso musimy zalać zimną wodą. Warzyw i mięsa nie można wkładać do już gotującej się wody, ponieważ ich smak zostanie wówczas w środku i nie rozejdzie się na cały wywar. Zwłaszcza mięso uwalnia swój zapach powoli, w czasie wolnego gotowania początkowo w chłodnej wodzie.
Wybór mięsa
Wybór mięsa to bardzo ważna sprawa. Podstawą rosołu powinno być mięso z kury, a nie z kurczaka. Najlepiej, jeśli w garnku umieścimy całą tuszkę. Warto gotować zupę na różnych rodzajach mięsa, np. na cielęcinie, wołowinie (łata lub szponder). Do gotowania idealnego rosołu nie sprawdzi się tylko mięso wieprzowe. Inne mięsa jak najbardziej.
Tylko świeże bądź rozmrożone mięso
Jeśli do zupy używamy zamrożonego mięsa, pamiętajmy, aby odpowiednio wcześniej wyjąć je z zamrażalnika. Powinno być całkowicie rozmrożone. Dzięki temu ograniczymy ilość szumowin podczas gotowania.
Warzywa kupujemy osobno
Dotychczas kupowaliście gotową włoszczyznę w opakowaniu dobraną przez warzywniak? Według Magdy Gessler to nie jest dobry pomysł. O wiele lepszym (i tańszym) rozwiązaniem jest oddzielny zakup poszczególnych warzyw.
Rosół powinno się gotować kilka godzin
Idealny rosół powinien gotować się przez długi czas – godzina lub dwie to za mało. Należy go gotować co najmniej 4 godziny. A jeszcze lepiej, żeby gotował się przez cały dzień! Warto więc nastawić bulion rano i gotować go na bardzo małym gazie aż do wieczora.
Dolewamy tylko wrzącą wodę
Skoro rosół musi się tak długo gotować, to musimy też czasami uzupełniać wodę, która najzwyczajniej wyparowuje w trakcie grzania. Jednak należy zawsze dolewać wrzątek, a nie zimną wodę z kranu.