kapusta kiszona
fot. screen Youtube / Allrecipes

Jeśli stoisz przed pytaniem, jak ukisić kapustę i ile przeznaczyć soli, koniecznie czytaj dalej. Zanim jednak przejdziemy przez to razem, najpierw rozważmy kilka najważniejszych kwestii związanych z procesem kiszenia.

Ukisić kapustę można tylko jesienią?

Wielu ludzi sądzi, że właśnie o tej porze roku kapusta jest najsmaczniejsza. W rzeczywistości kiszone warzywo jest równie udane wiosną czy latem. Nieprawdą jest to, że receptura jest skomplikowana. Wręcz odwrotnie, to łatwizna.

Po pierwsze, słoiki, w których będziemy przetrzymywać kapustę, powinny być czyste i dobrze osuszone (nie może znaleźć się w nich nawet kropla wody). Najlepiej je wcześniej umyć i wyparzyć, a później zostawić na parę godzin, aby wyschły. Natomiast jeśli chodzi o ilość składników, to nadal nie wszyscy wiedzą, ile soli dodać do kapusty. Odpowiedź znajdziesz w poniższym przepisie.

Kiszona kapusta w słoikach – przepis

Składniki:
40 g soli kamiennej niejodowanej
1 główka kapusty
2-3 łyżeczki ziarnek gorczycy

Przygotowanie:
Usuń twarde i uszkodzone liście z główki kapusty. Starannie umyj liście i całą kapustę pokrój na ćwiartki. Poszatkuj warzywo na cienkie paseczki, możesz to zrobić też za pomocą cienkiego noża. Przesyp wszystko do większej miski i zasyp solą.

Na główkę o średniej wielkości przeznacz około 40 g soli, a więc ok. 4 łyżeczki. Przyjmuje się, że na 1 kg kapusty należy dodać 20 g soli. Wszystko wymieszaj, odciśnij sok i odstaw na godzinę. Dodaj ziarna gorczycy. Przełóż kapustę do słoików. Ubij ją mocno przy pomocy drewnianego tłuczka. Powstający sok powinien przykryć warzywa. Słoiki zakręć i postaw w ciemnym miejscu.

Fermentacja trwa zazwyczaj kilka, maksymalnie kilkanaście dni. Po upływie 4 dni warto skosztować trochę kapusty i ocenić jej stan. Na kiszenie wpływa temperatura panująca w pomieszczeniu. Gdy kapusta będzie odpowiednio ukiszona, umieść słoiki w lodówce. Zabezpieczona w ten sposób będzie nadawała się do spożycia przez 2-3 tygodnie.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę

Autor tekstu: ShareInfo.pl

Wydawca strony ShareInfo.pl | Kategoria ogólna