Jak utrzymać dobrą kondycję włosów po rozjaśnianiu?
fot. Adobe Stock

Rozjaśnianie włosów jest bardzo modne, tym bardziej, że można stawiać na modne sombre, ombre, a nie tylko rozjaśnianie całych pasm, co sprawia, że fryzura prezentuje się bardziej naturalnie, z wieloma refleksami. Jednak rozjaśnianie nie pozostaje bez wpływu na stan włosów. Tutaj pojawia się pytanie – jak utrzymać dobrą kondycję włosów po rozjaśnianiu?

Prawidłowo wykonany zabieg rozjaśniania to podstawa

Należy zacząć od tego, że to jak prezentują się włosy po rozjaśnianiu zależne jest od tego, jak został przeprowadzony sam zabieg. Samodzielne rozjaśnianie wymaga wprawy i trzeba bezwzględnie przestrzegać czasu rozjaśniania. Zbyt długie utrzymywanie rozjaśniacza może doprowadzić do zniszczenia włosów i ich wypadania. Należy też wiedzieć od których pasm zacząć nakładać rozjaśniacz w przypadku balejażu czy ombre, a na które należy nałożyć go na końcu. Należy wiedzieć, że najszybciej rozjaśniają się włosy o jaśniejszym pigmencie, dlatego najpierw nałóż rozjaśniacz na odrosty. Jeżeli masz włosy w jednolitym kolorze, to rozjaśniaj je od dołu kierując się w stronę czubka głowy. Odstępstwa od tych zasad powodują, że mogą pojawić się plamy, nierówny koloryt, a nawet spalone pasma, gdy nałożysz rozjaśniacz na całe pasma od razu. W przypadku różnych kolorów zawsze najpierw rozjaśnia się ciemniejsze pasma, a później te jaśniejsze. Należy jeszcze stosować odżywki, które poprawiają kondycję włosów po rozjaśnianiu. Jeżeli włosy zostały wcześniej rozjaśnione, to kolor można poprawić stosując toner, nie trzeba rozjaśniać ich ponownie. W ten sposób można uniknąć większej degradacji struktury włosów. Tonowanie jest polecane w przypadku zniszczonych pasm wcześniej poddawanych zabiegom rozjaśniania.

Wybierz kosmetyki do włosów rozjaśnianych

Bardzo ważna jest także pielęgnacja włosów rozjaśnianych. Należy tuż po rozjaśnianiu w salonie albo jeszcze przed rozjaśnianiem w domu zaopatrzyć się w kosmetyki do włosów blond i rozjaśnianych. Dobrze może sprawdzić się szampon z niebieskimi lub fioletowymi pigmentami, jeśli chcesz utrzymać chłodny odcień blond. Gdy decydujesz się na ciepły odcień, to sprawdzi się szampon do włosów blond z dodatkiem miodu czy też rumianku. W przypadku włosów w odcieniu lodowego czy platynowego blondu takie szampony się nie sprawdzą, gdyż mogą powodować żółknięcie pasm. W ich przypadku trzeba stosować właśnie szampony z niebieskim lub fioletowym pigmentem. Jednak nie można robić tego codziennie, gdyż można doprowadzić do odbarwienia włosów czy pojawienia się niebieskiego odcienia. Na co dzień najlepiej stosować szampon głęboko nawilżający o jak najbardziej naturalnym składzie.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie wysokoporowatych włosów po rozjaśnianiu

Włosy po rozjaśnianiu są wysokoporowate, a przez to mają skłonność do utraty wody. Szampon na suche włosy sprawdzi się doskonale. Oczywiście obok niego warto wybrać także odpowiednią odżywkę. Najlepiej jeśli będzie to produkt z tej samej linii produktowej. Dobrze może sprawdzić się kosmetyk z kwasem hialuronowym, który wnika w głąb włosów, wypełnia ubytki, a jednocześnie dobrze nawilża. Jako odżywka do włosów rozjaśnianych bardzo dobrze sprawdzi się woda lamelarna także oparta na kwasie hialuronowym, zawierająca także cenne lamele, które zwiększają wchłanianie substancji odżywczych. Warto sięgnąć także po serum do włosów o działaniu termoochronnym z filtrem UV, które będzie chronić przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.