Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie dla Twojego domu lub mieszkania?

ubezpieczenie dla domu lub mieszkania
fot. Adobe Stock

Mieszkanie czy dom to często najcenniejszy składnik majątku. Jest to główny powód, dla którego posiadaną nieruchomość należy odpowiednio chronić. Z pomocą przychodzą produkty ubezpieczeniowe. Szukasz ubezpieczenia domu lub mieszkania? Poznaj praktyczne wskazówki – wybierz ubezpieczenie, dzięki któremu zyskasz spokój.

Dlaczego warto kupić ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Podstawowy powód to poczucie bezpieczeństwa, jakie można zyskać dzięki polisie. Gdyby doszło do uszkodzenia lub zniszczenia mieszkania (np. w wyniku pożaru), to ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie – wystarczy ono na zakup lokalu o zbliżonym metrażu i standardzie oraz w tej samej dzielnicy lub okolicy. Gdyby jednak zniszczona nieruchomość została kupiona na kredyt, to ubezpieczenie sprawi, że nie trzeba będzie nadal płacić rat – środki z polisy otrzyma bank.

Posiadanie ubezpieczenia domu czy mieszkania często zapewnia dostęp również do dodatkowych polis i usług – ich przykładami mogą być OC w życiu prywatnym czy home assistance.

InterRisk – jakie dostępne są warianty ubezpieczenia nieruchomości?

Ubezpieczenie nieruchomości to produkt proponowany przez firmy ubezpieczeniowe w różnych wariantach. Dobrym przykładem jest oferta InterRisk – ubezpieczenie nieruchomości jest dostępne w następujących wersjach:

  • Bezpieczny Kredyt. Ochroną może zostać objęte zarówno mieszkanie ze stałymi elementami, jak i dom w trakcie budowy. Proponowane sumy ubezpieczenia wynoszą m.in. 20 000 zł, gdy szkody zostaną spowodowane przepięciem i 100 000 zł, gdy szkoda będzie efektem upadku drzewa.
  • Bezpieczny Dom. Szukasz ubezpieczenia nie tylko murów i wyposażenia stałego? W ramach tego wariantu firma InterRisk może objąć ochroną m.in. elementy szklane, sprzęt elektroniczny czy garaż. Ubezpieczenie chroni nie tylko przed zdarzeniami losowymi (np. pożarem), ale również kradzieżą z włamaniem.
  • Dom Max. To ubezpieczenie w formule all risk (od wszystkich ryzyk) – co oznacza, że wszystkie wyłączenia są wymienione w OWU. Gdyby doszło do szkody, to z polisy zostanie wypłacone nie tylko odszkodowanie, ale również zwrot kosztów wynajmu lokalu zastępczego czy kosztów utraconych rzeczy osobistych.

Jak wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania lub domu?

Jeżeli zastanawiasz się, czym należy się kierować, wybierając ubezpieczenie mieszkania, to musisz wiedzieć, że nie zawsze najbardziej rozbudowany wariant polisy będzie najkorzystniejszy. Wystarczy wyobrazić sobie taką sytuację: budujesz dom, a prace są na początkowym etapie. Potrzebujesz zatem jedynie ubezpieczenia murów – ubezpieczenie sprzętów (których i tak jeszcze nie masz) jest zbędne. I to właśnie Twoje potrzeby muszą być priorytetem podczas poszukiwań polisy.

Porównując warianty ubezpieczenia mieszkania czy domu, uwagę warto zwrócić też na następujące kwestie:

  • Suma ubezpieczenia. To maksymalna kwota, jaką otrzymasz, gdyby doszło do szkody. W Twoim interesie jest zatem, aby odpowiadała ona wartości nieruchomości.
  • Wyłączenia odpowiedzialności. Znajdują się w każdym OWU, a ich lista może być długa. Warto wiedzieć, w jakich sytuacjach odszkodowanie nie będzie przysługiwać.
  • Możliwość dokupienia rozszerzeń. Za dodatkową opłatą można uzyskać dodatkową ochronę, np. w postaci OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenia NNW.

Gdy dojdzie do szkody – w jaki sposób pomaga ubezpieczenie?

Jeżeli ubezpieczenie jest nabywane dla domu w budowie, to może ono chronić przed aktami wandalizmu. Gdyby doszło do takiego zdarzenia, firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie. Ale środki od ubezpieczyciela można otrzymać również w przypadku innych zdarzeń. Przykładowo wspomniane już ubezpieczenie Bezpieczny Dom gwarantuje właścicielowi nieruchomości mieszkalnej odszkodowanie, gdy:

  • Mieszkanie zostanie zalane wodą z akwarium. Wystarczy niewielkie uszkodzenie lub umyślne działanie złodzieja, aby w salonie trzeba było wymienić podłogę. Taka opcja w ubezpieczeniu może uchronić przed koniecznością opłacenia wysokiego rachunku – ureguluje go firma ubezpieczeniowa.
  • Pod wpływem naporu śniegu i lodu uszkodzone zostaną rynny. Mroźna zima może spowodować liczne szkody. Jeżeli na wiosnę okaże się, że rynny czy płotki śniegowe wymagają wymiany, ubezpieczyciel pokryje ten koszt.
  • Dojdzie do przepięcia. Napięcie czy natężenie prądu może trwale uszkodzić sprzęt elektroniczny znajdujący się w domu. To kolejna sytuacja, gdy pomoże firma ubezpieczeniowa.
  • Dojdzie do kradzieży wyposażenia domu. Ubezpieczenie nieruchomości może obejmować ochroną nie tylko mury, ale również wyposażenie. Gdyby doszło do kradzieży np. sprzętu elektronicznego, to ubezpieczyciel pokryje szkody.

Masz przykre doświadczenia i wiesz, że niekiedy pomoc prawnika jest koniecznością? Ubezpieczenie domu może zapewniać też ochronę prawną. W ramach polisy ubezpieczony może korzystać z porad prawnika aż do wyczerpania sumy ubezpieczenia.

Kup ubezpieczenie mieszkania lub domu – poczuj się bezpiecznie

W najbliższym czasie planujesz kupić mieszkanie? Często wyjeżdżasz i w związku z tym obawiasz się włamania, kradzieży wyposażenia i dewastacji poszczególnych pomieszczeń? Zapoznaj się z dostępnymi ubezpieczeniami mieszkań i domów. W ofercie firmy InterRisk znajdziesz produkty o różnym zakresie ochrony – możesz wybrać taką polisę, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Jeżeli masz pytania lub wątpliwości, zawsze możesz skontaktować się z agentem InterRisk – szczegóły znajdziesz na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Podziel się: