Jak wyrabiać ciasto drożdżowe? Co zrobić, żeby było pulchne i smaczne? To pytania, które nurtują wiele osób nieposiadających robota kuchennego. Wyrabianie ciasta to najważniejszy krok, bo to od tego zależy, jak duże i pulchne ciasto wyrośnie i czy będzie smaczne po upieczeniu w piekarniku. Jest jednak sposób na to, aby wyrabianie ciasta stało się przyjemne, a przede wszystkim efektowne w smaku!
Ciasto drożdżowe zazwyczaj wyrabiamy używając robota kuchennego, ale co jeśli go nie mamy lub nam się popsuł? Wtedy pozostaje nam jedno wyjście – wyrobić je ręcznie. Wtedy zastanawiamy się, jak je idealnie wyrobić, aby było smaczne i wyrosło? Przychodzimy więc z pomocą – poznaj sposób, który sprawi, że polubisz wyrabianie ciasta, a satysfakcja po upieczeniu wypieku gwarantowana.
Jak wyrabiać ciasto drożdżowe?
Wydaje Ci się, że nie umiesz dobrze wyrobić ciasta drożdżowego? Wychodzi bardzo klejące, nieelastyczne i nie odrywa się od rąk? Jeśli tak, to pewnie szukasz sposobu, jak sobie z tym poradzić? Idealnie trafiłeś, bo jest pewien trik, który z pewnością Ci się przyda podczas wyrabiania ciasta.
→ Pomocnym i bardzo skutecznym sposobem podczas wyrabiania ciasta jest jego podrzucanie i uderzanie o stolnicę, a następnie ugniatanie dłońmi.
Na początku, po umieszczeniu wszystkich składników w misce, przemieszaj je drewnianą łyżką, a potem przełóż na stolnicę i wyrabiaj. Kiedy ciasto bardzo się klei, wyrabiaj je tak, jakbyś dosłownie chciał uderzyć je pięścią.
Gdy ciasto zaczyna być bardziej spójne, ale nadal klei się i nie odrywa od dłoni, to wystarczy, że weźmiesz ciasto w dwie dłonie i zaczniesz je podrzucać, a następnie uderzać o stolnicę. Rób to tak długo, aż ciasto będzie elastyczne i gładkie.
Wskazówki, które pomogą Ci upiec idealne wypieki drożdżowe
Jak długo wyrabiać ciasto drożdżowe? Pamiętaj, że ciasto drożdżowe wymaga cierpliwości i ciepła – temperatura składników musi być pokojowa, a mleko lub woda ciepłe, ale nie gorące. Istotny jest również zaczyn – to dzięki niemu nasze ciasto będzie pulchne. Można powiedzieć, że jest on najważniejszym składnikiem ciasta, wymaga wcześniejszego przygotowania, aby podwoił swoją objętość.
Jak uniknąć zakalca? To proste – nie dodawaj więcej mąki niż jest podane w przepisie, nie podsypuj jej podczas wyrabiania i przede wszystkim pamiętaj o temperaturze w pomieszczeniu, w którym ciasto będzie wyrastać.
Ciasto wyrosło po wyrobieniu, ale w piekarniku opadło? Odpowiedź jest tylko jedna – zbyt długo pozwoliłeś wyrastać ciastu przed włożeniem do piekarnika – stało się za wysokie i lekkie. Wtedy nie ma szans na to, by mogło wyrosnąć w piekarniku, dlatego opada.
Kiedy dodać masło do ciasta? Wielu nie zdaje sobie sprawy z tego, że bardzo ważnym elementem jest moment dodania masła do ciasta. Należy dodawać je tuż po utworzeniu się w cieście glutenu, czyli na samym końcu. Jeśli zrobisz to szybciej, wtedy cały proces się spowolni, a wyrabianie stanie się bardziej trudne. Masło nadaje niesamowity maślany smak i sprawia, że wypieki szybko nie wysychają. Jednak pamiętaj też o tym, że nie wolno dodawać więcej masła niż drożdży. Im więcej masła dodasz, tym więcej drożdży musisz zużyć.