REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaJak zrobić dobry zakwas na żurek? Trzeba wiedzieć o tej zasadzie

Jak zrobić dobry zakwas na żurek? Trzeba wiedzieć o tej zasadzie

zakwas na żurek
fot. screen Youtube / Allrecipes

Żurek to stały element wielkanocnego stołu. Bazą tego tradycyjnego dania jest zakwas. Wiadomo, że stworzony własnoręcznie jest zdrowszy i smaczniejszy od tego ze sklepu. Jeśli w tym roku chcesz przyrządzić swój własny zakwas na żurek, koniecznie zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Dopilnuj ich, a baza wyjdzie perfekcyjna, natomiast wielkanocną zupę zaliczysz do najlepszych w swoim życiu.

REKLAMA

Żurek może obejść się bez śmietany czy ziemniaków, ale bez zakwasu, nigdy. To obowiązkowy składnik zupy, nadający jej charakteru. Dzięki niemu pachnie i smakuje niepowtarzalnie. W dodatku nadaje zupie gęściejszej konsystencji. Niestety, nie każdy zna sekrety idealnego zakwasu na żurek. Warto się doszkolić w tym temacie. Dzięki poniższym radom przygotujesz zakwas lepiej niż szef kuchni.

Zasady przygotowania idealnego zakwasu na żurek. Dopilnuj ich, a z pewnością się uda

➲ Naczynie, w którym przyrządzasz bazę do żurku może być porcelanowe, szklane, kamienne, a nawet gliniane. Natomiast do mieszania zakwasu nadaje się drewniana bądź plastikowa łyżka.

➲ Jeśli chodzi o rodzaj wody, to najlepsza będzie przegotowana o temp. 38-40°C. Nie wolno używać wrzątku.

➲ Dla zakwasu idealna temperatura wynosi od 25°C do 30°C. Należy go postawić w domu i lekko przykryć przewiewną tkaniną. Nie można szczelnie zakręcać/zamykać pojemnika. Dostęp tlenu jednak musi być.

REKLAMA

➲ Nadmiar soli jest niewskazany. Przyprawa wstrzymuje namnażanie korzystnych mikroorganizmów. W zakwasie nie powinny pływać grudki, więc należy go każdego dnia przemieszać.

➲ Jeśli zapomniałeś nastawić zakwas na żurek dużo wcześniej i będziesz go robić na ostatnią chwilę, wykorzystaj razową mąkę żytną. Z nią zakwas szybciej „dojdzie”. Gotowy, zużyj w ciągu dwóch tygodni. Oczywiście przechowuj go w chłodziarce. Po upływie wskazanego czasu nie używaj zakwasu w kuchni, bo zapewne stracił swoje właściwości i niewykluczone, że spleśniał lub skisł. Taki nadaje się już tylko do wyrzucenia.

Czytaj też: Biała kiełbasa soczysta jak nigdy. Wszystko dzięki 1 trikowi

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA