REKLAMA
ShareInfo.plPoradyJak zwiększyć przyczepność opon zimą? 4 sposoby, które musisz znać

Jak zwiększyć przyczepność opon zimą? 4 sposoby, które musisz znać

opona samochodu
fot. screen Youtube / Popular Science

Czasami jazda samochodem zimą to spore wyzwanie. Błoto pośniegowe, zaśnieżona czy oblodzona droga, a niekiedy słońce rażące w oczy, to problem dla każdego kierowcy. Jak więc poprawić przyczepność opon podczas zimy? Zdradzamy najlepsze sposoby.

REKLAMA

Jak poprawić przyczepność opon zimą?

Oto kilka prostych wskazówek, dzięki którym poprawisz przyczepność opon i będziesz w stanie lepiej reagować na różne sytuacje na drodze.

Obciążenie
Jeśli masz auto z silnikiem przednim i tylnymi kołami, dodaj obciążenie z tyłu. W ten sposób zyskasz przyczepność w śliskich warunkach. Dodając obciążenie z tyłu pojazdu, zwiększysz ciężar na osi zapewniającej moc. Możesz wypełnić bagażnik czymś ciężkim np. workami z ziemią.

Skarpety śniegowe
Skarpety na opony przypominają łańcuchy śniegowe, bo otulają bezpośrednio oponę i tym samym jest ona bardziej przyczepna. Skarpety śniegowe są zrobione głównie z tkaniny, stąd ich nazwa. Włókna są tak umiejscowione, że lód i śnieg przystają do nich w czasie jazdy, przez co zwiększa się przyczepność opon. Zainstalowanie skarpet jest proste, ale trochę czasochłonne.

REKLAMA

Para łańcuchów śniegowych
Łańcuchy śniegowe działają na podobnej zasadzie co powyższe skarpety. Kierowcy są w stanie lepiej zapanować nad pojazdem w trakcie jazdy na śliskiej nawierzchni, a przyczepność kół wyraźnie wzrasta. Kupując łańcuchy, upewnij się, czy wybrałeś właściwy rozmiar, który pasuje do Twoich opon i samochodu. Koniecznie zapoznaj się z instrukcją montażu. Jeżeli masz już opony śniegowe, specjalne łańcuchy nie będą już konieczne.

Jeżdżenie po śladach utworzonych przez inne pojazdy

Podczas jazdy boisz się manewrować swoim autem przez gęsty śnieg? Spróbuj poruszać się po drogach, po których już jeżdżono. Pamiętaj tylko, że dobrze ubity śnieg wciąż może być śliski, dlatego dopasuj prędkość do warunków na drodze. Ten stary patent zawsze się sprawdza.

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA