Jest porozumienie w sprawie ochrony nieba nad Ukrainą! Słowacja zadeklarowała ostatnio możliwość przekazania Ukraińcom swojego poradzieckiego systemu przeciwlotniczego S-300 – o który wprost prosiła Ukraina. Słowacy prosili jednak NATO o uzupełnienie tej luki – inaczej Słowacja byłaby bezbronna, gdyż to ich jedyny system p. lot. tego typu. Jak podaje „Polsat News” – osiągnięto w tej sprawie porozumienie.
W środę Słowacja zgodziła się wstępnie na przekazanie Ukrainie wszystkich swoich systemów S-300. Domagała się jednak, aby w zamian uzupełniono potencjał ich obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Na tę prośbę odpowiedział rząd Holandii oraz Niemcy.
W zamian za przekazane Ukraińcom systemy S-300, Słowacja otrzyma trzy systemy amerykańskich rakiet Patriot. Dwa będą pochodziły z Niemiec, a przekazanie jednego zadeklarowała Holandia.
„Pogorszenie sytuacji bezpieczeństwa w Europie w wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że takie działania są konieczne” – napisała w komunikacie minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Dodała, że Niemcy wysyłają na Słowację dwa systemy Patriot.
Po tym, jak wezwania prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego – o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą z pomocą samolotów NATO – spaliły na panewce, Ukraińcy poprosili o przynajmniej wzmocnienie ich obrony przeciwlotniczej. Dzięki temu będą mogli skutecznie odpierać rosyjskie ataki z powietrza.
S-300 i Patriot
Patriot to amerykański system rakietowy ziemia-powietrze, instalowany na mobilnej platformie samochodowej. Zadaniem rakiet Patriot jest wyeliminowanie wrogich celów latających w końcowej fazie lotu. System ten jest niesamowicie uniwersalny. Jest zdolny do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych oraz pocisków rakietowych. Wśród rakiet, które Patriot jest zdolny przechwycić, są m.in. pociski balistyczne krótkiego i średniego zasięgu.
S-300 to sowieckie (a potem rosyjskie) systemy rakietowe ziemia-powietrze, opracowane do obrony przed samolotami i pociskami manewrującymi. Instalowane są na ośmiokołowych platformach samochodowych, mogą także poruszać się na gąsienica