Właśnie rozpoczął się sezon na chodnikowe ślizgawki. Lód i śnieg to duży problem nie tylko dla kierowców, ale i pieszych. Chyba każdy słyszał o posypywaniu drogi solą, ale czy to naprawdę dobre rozwiązanie? Okazuje się, że wcale nie! Dziś zdradzimy bezpieczniejszy patent na uporanie się z lodowiskiem na betonach i kostce brukowej.
Sól na kostce brukowej
Kostka z betonu jest trwałym materiałem, ale to nie oznacza, że jest niezniszczalna. Warunki atmosferyczne wcale nie są dla niej miłościwe, a woda i wahania temperatur niekorzystnie oddziałują na betonową aranżację.
Powszechną metodą odmrażania nawierzchni betonowych jest posypywanie ich solą w okresie zimowym. Okazuje się, że to błąd. Substancja ma silne działanie żrące i zwykle pozostawia po sobie szpecące ślady w formie strug i przebarwień, które na wiosnę robią się białe. Ponadto pogarsza stan zimowych butów. Sól drogowa to także zagrożenie dla fauny i flory. Zdarza się, że okleja łapki naszych pupili w trakcie spacerów.
Co stosować zamiast soli na pokrytą lodem nawierzchnię betonową?
Lepszym zastępnikiem soli jest np. chlorek magnezu. Błyskawicznie upora się obecnym na kostce brukowej śniegiem i lodem. W dodatku substancja nie jest szkodliwa i nie zostawia błota pośniegowego.
Inną alternatywą dla soli i chlorku magnezu jest piach. Mimo że nie eliminuje oblodzenia, to generuje bezpieczną powłokę na całej śliskiej powierzchni. W ten sposób marsz po posesji czy drodze nie skończy się fiaskiem i nie ucierpi na tym nasze zimowe obuwie. Pamiętaj, że wszystkie metody są tymczasowe, bo i tak w końcu trzeba usunąć śnieg oraz lód.
Patent na bezproblemowe odśnieżanie kostki brukowej
Regularność jest gwarancją sukcesu. Śnieg, który już dłuższy zalega na nawierzchni, przeistacza się w lód – szczególnie gdy temperatura wynosi ok. 0°C. Gdy ciecz skumulowana w zakamarkach kostki zamarza i się rozmraża, to wtedy powstają korozje w obszarze struktury nawierzchni. Z tej przyczyny warto wspomóc się właściwymi narzędziami, które nie zdegradują bruku. Z używania metalowych i ostro zakończonych łopat należy zrezygnować, bo mogą uszkodzić beton i porysować powierzchnię. Lepiej wybierać łopaty z surowca syntetycznego.