Komisja Europejska nie popuszcza Polsce i innym krajom Wspólnoty. Unijny organ pozwał Hiszpanię, Cypr, Portugalię oraz nasz kraj do TSUE za niewdrożenie drugiego filaru globalnego podatku minimalnego. Do wdrożenia opłaty są zobowiązane wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej. Przepisy zapewniają ustanowienie minimalnego poziomu opodatkowania korporacji międzynarodowych.
Polska znalazła się w gronie krajów, które nie wzięły udziału w globalnej reformie podatkowej, mającej na celu opodatkowanie wielkich korporacji. Z tego powodu Komisja Europejska pozwała nasz kraj – a także Hiszpanię, Portugalię oraz Cypr – do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, donosi w czwartek Reuters.
Przepisy mają na celu wyrównanie minimalnej stawki podatkowej, którą objęte są międzynarodowe korporacje, do poziomu 15 proc., dzięki czemu globalne konglomeraty mają trudniejsze zadanie w unikaniu krajowych obciążeń podatkowych.
W pozwie do TSUE Komisja Europejska argumentuje, iż m.in. nasz kraj nie wdrożył do prawa krajowego dyrektywy unijnej w tej sprawie. Przepisy zaczęły obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.
Komisja Europejska pozywa Polskę i trzy inne kraje do TSUE. Chodzi o opodatkowanie wielkich korporacji
„Przepisy dotyczą międzynarodowych i krajowych grup kapitałowych o łącznych przychodach rocznych wynoszących co najmniej 750 mln euro w co najmniej dwóch z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających dany rok podatkowy. Zgodnie z dyrektywą, efektywna stawka opodatkowania takich firm będzie musiała wynosić nie mniej niż 15 proc.” – dowiedział się polsatnews.pl.
II filar globalnego opodatkowania korporacji międzynarodowych ma zapobiegać równaniu w dół stawek przez poszczególne kraje. Obniżanie podatków dla korporacji może stanowić element walki konkurencyjnej pomiędzy krajami, które chcą przyciągnąć inwestycje ze stronnych takich podmiotów.
Nie jest jednak tak, że kraje pozwane – w tym Polska – kompletnie zignorowały dyrektywę. W skradze KE przyznaje, że rządy krajów pozwanych „podejmują znaczne wysiłki, aby przyjąć krajowe przepisy wdrażające filar drugi”.
Jak donosi polsatnews.pl – reformą może zostać objęte w Polsce nawet 8 tys. różnych podmiotów gospodarczych. II filar przyjęto do tej pory w ponad 140 krajach na świecie.