ShareInfo.plArtykuł sponsorowanyKiedy wymieniać filtry w odkurzaczu? Jak dbać o domowe AGD, by służyło...

Kiedy wymieniać filtry w odkurzaczu? Jak dbać o domowe AGD, by służyło przez lata?

Kiedy wymieniać filtry w odkurzaczu?

Kiedy inwestujesz w AGD, zapewne chcesz, żeby wytrzymało jak najdłużej – nic dziwnego, w końcu popsute sprzęty potrafią także popsuć… dzień. Sprawdź, jak ogarnąć ten temat i jak między innymi dbać o filtry w odkurzaczu, by sprzęt mógł przetrwać próbę czasu!

Filtry – kluczowe elementy odkurzaczy 

Wybór odkurzaczy na rynku jest ogromny, wystarczy spojrzeć na aktualną ofertę dobrych elektromarketów: https://www.euro.com.pl/odkurzacze.bhtml. Wszystkie sprzęty łączy jeden aspekt konserwacji – bezwzględnie należy przestrzegać wymiany filtrów. 

Zapchany, nieczyszczony filtr szybko pokaże swoją moc – zaczniesz odczuwać nieprzyjemny zapach wydobywający się z odkurzacza, poczujesz, że słabnie jego siła ssąca, wydaje on dziwne dźwięki, a także zaczyna być bardzo gorący podczas pracy. 

Wszystko to wskazuje na konieczność wymiany lub wyczyszczenia filtra. Klasyczne odkurzacze z workiem wlotowym chronią silnik, zaś filtr wylotowy pomaga oczyszczać powietrze z alergenów. Filtry typu HEPA należy czyścić co 2-3 miesiące, a wymieniać co około pół roku, chyba że niepokojące objawy usłyszysz (lub poczujesz) wcześniej. 

Warto pamiętać, że posiadacze zwierząt powinni robić to nieco częściej, a jeżeli masz odkurzacz dodatkowo wyposażony w funkcję prania, czyli tego typu: https://www.euro.com.pl/odkurzacze,funkcja-prania!1.bhtml, nie zapominaj, że tam dochodzi jeszcze filtr wodny! Wypłucz go po każdym umyciu, aby nie dopuścić do rozwoju grzybów i powstania nieprzyjemnego zapachu.

Pralka, lodówka, zmywarka – jak dbać? 

Filtry mają także pralki, lodówki czy zmywarki. W pralce należy regularnie opróżniać filtr pompy, bo to właśnie tam najczęściej sprzęt się zatyka, co powoduje nieprzyjemny zapach, a nawet utrudnia dokładne pranie. Filtr czyść co miesiąc. 

Podobnie ma się sprawa w przypadku zmywarki – tam dolny filtr zbiera resztki jedzenia, które po czasie blokują efektywne mycie, a także sprawiają, że ze zmywarki wydobywa się brzydki zapach. Ten filtr warto myć także co około 30 dni. 

Lodówki, szczególnie te z systemem no frost, są zaś często wyposażone w filtr powietrza, którego zadaniem jest neutralizacja nieprzyjemnych zapachów. Niewiele osób jednak wie, że ten element także trzeba wymieniać, najlepiej co około pół roku. W innym wypadku lodówka może oddawać zapach najbardziej charakterystycznych produktów, jak sery pleśniowe, cebula czy czosnek. 

Przechowywanie i sposób użytkowania też się liczy! 

Nie tylko wymiana filtrów jest istotna – każde AGD należy także konserwować według zaleceń producenta. Oznacza to więc regularne mycie, również elementów łączących takich jak zagłębienia drzwiczek zmywarki czy gumy uszczelniające lodówkę. 

Warto też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu mniejszego AGD, np. odkurzaczy – powciskane byle jak kable, sprzęty ułożone jeden na drugim czy inne chaotyczne przechowywanie skraca żywotność sprzętu, może go nawet także uszkodzić. 

Wilgoć i kurz przyspieszają starzenie się sprzętów, dbaj więc o to, by pomieszczenie było czyste i suche, a urządzenia nie były wystawione na żadne czynniki atmosferyczne – słońce, wiatr, opady. 

Dodatkowo akcesoria takie jak ekspresy do kawy należy regularnie czyścić i odkamieniać (z uwzględnieniem wszystkich dysz), żelazka i parownice także wymagają odpowiedniej konserwacji. Tostery, grille i opiekacze należy czyścić każdorazowo po użyciu, aby gromadzące się resztki nie zniszczyły płyt grzewczych albo nie doprowadziły do uszkodzenia sprzętu.

AGD to także piekarnik i on również wymaga pochylenia się – dbaj o to, by jego powierzchnia była regularnie oczyszczana z przyschniętych, przypalonych resztek jedzenia. W innym wypadku zapieką się one tak, że będzie trzeba szorować je godzinami albo używać silnej przemysłowej chemii – nie mówiąc już o nieprzyjemnych zapachach i wpływie na zdrowie. 

Każdy sprzęt, który zaczyna szwankować, należy oddać do naprawy albo przynajmniej namierzyć usterkę, by nie doprowadzić do tego, że problem przyrośnie. Powodzenia! 

Zobacz również:
REKLAMA