Pierogi dominikańskie to specjał kuchni staropolskiej. W 2010 roku umieszczono go na liście produktów regionalnych. Danie z pewnością zaskoczy niejednego wielbiciela kulinariów z uwagi na swój wyjątkowy farsz z białą kiełbasą.
Pierogi dominikańskie to staropolski przysmak, który trafi w gusta także współczesnych smakoszy. Zdradzamy przepis na tę niebanalną potrawę, która z całą pewnością wywoła euforię na rodzinnych spotkaniach.
Pierogi dominikańskie – przepis
Składniki:
Na ciasto pierogowe:
1 szklanka mąki pszennej
300 g białego sera
1 łyżka masła
1 jajko
szczypta soli
1 jajko
szczypta soli
Na farsz:
2 ząbki czosnku
600 g surowej białej kiełbasy
1 łyżka tartego chrzanu
łyżeczka majeranku
Okrasa:
60 g wędzonego boczku
Sposób przygotowania:
Najpierw przyrządź farsz. Usuń z kiełbasy jelito i za pomocą widelca rozdrobnij farsz. Dopraw go przeciśniętym przez praskę czosnkiem, majerankiem i chrzanem, na końcu dobrze wymieszaj. Zacznij przygotowywać ciasto na pierogi. W misce umieść twaróg, jajko i masło. Połącz ze sobą składniki przy użyciu widelca bądź tłuczka do ziemniaków. Do twarogu dodawaj stopniowo mąkę i zacznij zagniatać ciasto. Gdy będzie gładkie, rozwałkuj je na dość cienki placek (o grubości ok. 5 mm). Wytnij z niego koła (użyj szklanki) i połóż na nich kiełbasiane nadzienie. Starannie je sklej, a brzegi zawiń w fale. Pierogi gotuj w osolonej wrzącej wodzie przez 2 minuty od czasu ich wypłynięcia na powierzchnię. Potrawa najlepiej smakuje polana zarumienionym boczkiem.