Kmin rzymski, niekiedy nazywany również kuminem jest przyprawą znaną od 5000 lat, a jej cechą charakterystyczną jest aromatyczny, słodko-ostry posmak. Do czego najlepiej jej używać? Lista jej zastosowań jest dość długa.
Kmin rzymski jest rośliną uprawianą w Iranie, Indiach, Azji Mniejszej i północnej Afryce. Zarówno działanie, jak i smak upodabnia go do kminku zwyczajnego, jednak jest on znacznie bardziej intensywny.
Przyprawa ta bardzo często używana jest przy produkcji serów holenderskich i francuskich, w potrawach kuchni meksykańskiej (np. chili con carne) czy też potrawach Bliskiego Wschodu, takich jak falafel i hummus.
W kuchni możemy skorzystać z kminu rzymskiego również dodając go do pieczywa (bułki z kminem są popularne na Słowacji), różnego rodzaju zup i gulaszów, niektórych pieczeni, a także potraw rybnych i baranich.
Co ciekawe, kmin rzymski ma również właściwości lecznicze – przeciwzapalne, moczopędne i napotne. Owoce kuminu wpływają na poprawę pracy serca i układu oddechowego, a ponadto pobudzają do pracy metabolizm.