Legionella nie daje Polakom spokoju. Już nie tylko Podkarpacie i Rzeszów. Śmiercionośna bakteria zaatakowała kolejne województwo! W niedzielę, 27 sierpnia, odnotowano pierwszy przypadek zakażenia legionellą w Małopolsce. Bakteria zaatakował w domu spokojnej starości – pacjentka to jego pensjonariuszka. Kobieta trafiła do szpitala powiatowego. Jej stan jest ciężki.
Do tej pory zakażenia legionellą potwierdzono w województwa podkarpackim i lubelskim. W minioną niedzielę poinformowano o pierwszym przypadku zakażenia w Małopolsce. Do szpitala trafiła pacjentka prywatnego domu spokojnej starości. W wyniku zakażenia legionellą kobieta zachorowała na legionellozę – chorobę, wywoływaną przez bakterię. Jak podaje „Fakt” – stan kobiety jest ciężki.
W niedzielę wieczorem zwołano sztab kryzysowy z udziałem m.in. przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, sanepidu, starostwa powiatowego.
„Wstępne ustalenia mówią o tym, że do zakażenia pacjentki mogło dojść poprzez kontakt z wodą” – powiedział dla „Onetu” wojewoda Łukasz Kmita, wojewoda Małopolski. Tuż po zakończeniu obrad sztabu kryzysowego wojewoda poinformował, że do szpitala trafiła kolejna osoba z tego samego domu spokojnej starości.
Legionella w Małopolsce! Bakteria zaatakowała w domu spokojnej starości. Dwie osoby trafiły do szpitala
Obecnie w ośrodku panuje wzmożony nadzór sanitarny i epidemiologiczny. Placówka ma pod opieką 50 seniorów, co oznacza, że taka grupa jest bezpośrednio zagrożona legionellozą.
„Podopieczni, w przypadku pogorszenia stanu zdrowia, będą kierowany do szpitala” – zapowiedział Kmita jednocześnie uspokajając, iż „sytuacja wydaje się opanowana”.
Teraz czas na przebadanie kanału, którym legionella trafiła do domu spokojnej starości. W poniedziałek zostanie przebadana woda z ośrodka a także gminny wodociąg – podaje „Fakt”.
Polska walczy z legionellą już niemal dwa tygodnie. Pierwszy przypadek zgłoszono w Rzeszowie, 17 sierpnia. Dotychczas zakażenie śmiercionośną dla osób starszych bakterią wykryto u 144 osób. Najwięcej pacjentów to mieszkańcy Rzeszowa (96 osób), a drugą najliczniejsza grupą są mieszkańcy powiatu rzeszowskiego (31 osób).
Niektórych pacjentów nie udało się uratować. W wyniku zachorowania na legionellozę zmarło do tej pory 8 osób. Wszyscy zmarli byli obciążeni innymi, ciężkimi chorobami współistnijącymi.