Trzy kobiety i dziewięciu mężczyzn zostało ukaranych publiczną chłostą na stadionie. To już norma w Afganistanie, gdzie od ponad roku prawo tworzą Talibowie. Jak podaje agencja Associated Press – na wiejskiej arenie w prowincji Logar, znajdującej się na południe od Kabulu, zjawiły się setki gapiów, aby oglądać wydarzenie. Każdy ze skazanych na chłostę otrzymał od 21 do 39 batów. Za co zostali ukarani?
Sąd Talibów uznał, że grupka oskarżonych dopuściła się kradzieży lub cudzołóstwa. Wszystkich postanowiono ukarać publiczną chłostą. Wymierzanie kary odbyło się, jako publiczne wydarzenia, na które… rozsyłano zaproszenia w mediach społecznościowych. Zaproszeni zostali „czcigodni uczeni, mudżahedinowie, starsi, przywódcy plemienni i miejscowa ludność”.
Każdy mógł zjawić się na stadionie, aby obserwować wymierzanie kary. Zabroniono jednak filmowania chłosty lub wykonywania zdjęć. Któryś z widzów odważył się jednak uwiecznić nową rzeczywistość Afganistanu i wrzucił zdjęcia do sieci.
Pro-Taliban sources tweeted (alleged) photos of Logar football stadium, where some criminals were punished/lashed by the #Taliban's provincial #Court in public, today.
Covering of the event by media was not allowed. pic.twitter.com/sQkCsbtAfA— Afghan Analyst (@AfghanAnalyst2) November 23, 2022
Talibowie powrócili do władzy, powrócił i terror. Wszystko jest takie, jak przed interwencją USA
Po wycofaniu się wojsk koalicji, której przewodziły Stany Zjednoczone, Afganistan cofnął się o 20 lat. Przed interwencją Amerykanów rządzili tam Talibowie. Teraz sprawują swoje rządy tak samo, jak w latach 1996-2001. Jak zauważa agencja Associated Press – kary cielesne były jednym z symboli krwawego reżimu z tych lat. Pomimo zapewnień Talibów, że tym razem ich władza będzie wyglądała inaczej, stare obyczaje powróciły.
Talibowie obiecywali m.in., że tym razem nie będą tak surowo traktować kobieta. Miły mieć np. możliwość edukacji. W rzeczywistości jednak skończyło się na obietnicach. Kobiety mogą się co prawda edukować, ale tylko do szóstej klasy. O studiach wyższych mogą zapomnieć. Co więcej, w kraju zaczęło obowiązywać surowe – szczególnie dla kobiet – islamskie prawo szariatu.