Edukacyjna ofensywa ministra Przemysława Czarnka nie ustaje. Z początkiem obecnego roku szkolnego w podstawie programowej znalazł się nowy przedmiot. Wszyscy słyszeli już o Historii i Teraźniejszości za sprawą kontrowersyjnego podręcznika Wojciecha Roszkowskiego o tym samym tytule. Po HiT przyszedł czas na BiZ. Czarnek ogłosił prace nad wprowadzeniem do szkół kolejnego przedmiotu – Biznes i Zarządzanie.
Przemysław Czarnek opowiadał o najnowszym pomyśle resortu edukacji podczas prezentacji raportu Gov-Tech, programu pod patronatem Prezesa Rady Ministrów, w Szkole Głównej Handlowej. Według Urzędu Zamówień Publicznych Gov-Tech ma „usprawnienić pozyskiwanie przez sektor publiczny nowoczesnych technologii”. Ale większym zainteresowaniem – przynajmniej mediów – cieszyła się informacja o wprowadzeniu do szkół kolejnego, nowego przedmiotu.
Biznes i Zarządzanie zastąpi dotychczasowe Podstawy Przedsiębiorczości – jedyny przedmiot o tematyce stricte ekonomicznej, nauczany w polskich liceach. „Będzie można spodziewać się bardziej praktycznego nauczania przedsiębiorczości na każdej płaszczyźnie życia” – powiedział szef MEiN, cytowany przez portal „o2”.
BiZ – Biznes i Zarządzanie. Nowy przedmiot maturalny zastąpi Podstawy Przedsiębiorczości. Od kiedy?
„Chcemy, żeby na maturze przedmiot z rozszerzenia biznes i zarządzanie miał również wymiar praktyczny, czyli takie zadania rozwiązywane w grupach. Wydaje się, że to będzie nowość na skalę dotąd niespotykaną” – zapowiedział Czarnek.
Za jednym zamachem minister zadeklarował więc, że BiZ będzie przedmiotem maturalnym. Kiedy więc znikną Podstawy Przedsiębiorczości, a pojawi się Biznes i Zarządzanie? Uczniowie rozpoczną naukę nowego przedmiotu od początku przyszłego roku szkolnego, czyli od 1 września 2023 roku. Zanim BiZ pojawi się na maturze, muszą minąć trzy lata – pierwszy rocznik musi przerobić cały program, opracowany dla przedmiotu. Pierwsi maturzyści będą mogli napisać egzamin dojrzałości z BiZ-u w 2027 roku. Egzamin będzie dobrowolny.
Resort edukacji przygotowywał się do tej reformy już od jakiegoś czasu. „Podstawy przedsiębiorczości weszły do programu nauczania już jakiś czas temu i służą naszej młodzieży. Pomagają, by w dorosłym życiu młodzi ludzie potrafili podejmować decyzje finansowe” – mówił Czarnek w styczniu, przytoczyło „o2”. Minister dodał wówczas, że obecnemu przedmiotowi brakuje zagadnień praktycznych.