Nike
Creative Commons

Nike ogłosiło plany opuszczenia Rosji, stając się najnowszą zachodnią marką, która opuściła kraj od czasu inwazji na Ukrainę w lutym. Amerykański gigant odzieży sportowej wstrzymał zamówienia online i zamknął w marcu sklepy, które posiadał w tym kraju.

Sklepy prowadzone przez lokalnych partnerów nadal działały, ale firma likwiduje te umowy. Gigant sieciowy Cisco zapowiedział również, że zacznie całkowicie zamykać działalność w Rosji i na Białorusi. Inne firmy, które sfinalizowały plany odejścia w ostatnich tygodniach, to McDonald’s i Starbucks.

„Nike podjął decyzję o opuszczeniu rosyjskiego rynku” – podała firma w oświadczeniu. „Naszym priorytetem jest zapewnienie, że w pełni wspieramy naszych pracowników, podczas gdy w nadchodzących miesiącach odpowiedzialnie ograniczamy naszą działalność”.

Od czasu inwazji Rosja jest coraz bardziej izolowana gospodarczo, ponieważ Zachód i sojusznicy nakładają sankcje, a międzynarodowe firmy zmierzają do wyjścia.

Według Reutersa kraj pracuje teraz nad ustawodawstwem, które karałoby zagraniczne firmy chcące odejść, umożliwiając rządowi przejęcie ich aktywów i nałożenie sankcji karnych.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę