Kolory taśmy malarskiej mają znaczenie. Zobacz, jak poprawnie jej używać

kolorowe taśmy malarskie
fot. screen Youtube / C.W. Hayden Co.

Taśma malarska bardzo przydaje podczas wszelkich remontów czy przemalowań. Ale wielu ludzi nadal nie wie, że barwa taśmy malarskiej to nie przypadek. Sprawdź, na czym polega dysonans. Wtedy będziesz mógł dopasować właściwy rodzaj do organizowanej pracy.

REKLAMA

Kolor taśmy malarskiej ma znaczenie

Kolor taśmy pomaga z reguły ustalić, do jakiego typu remontu jest ona przeznaczona. W sklepach są dostępne 4 podstawowe barwy.

Czerwona taśma malarska
Taśma w kolorze czerwonym jest trwała i niewrażliwa na przedarcia. Doskonale sprawdza się zarówno na „gołych” ścianach, jak i na mniej standardowych powierzchniach (szkło, drzewo, aluminium, tapety czy twarde PCV).

Żółta taśma malarska
To ewidentnie najpowszechniejszy rodzaj taśmy. Sprawdzi się do mało inwazyjnych, niezbyt zawiłych i szybkich prac. Po kilku dniach należy ją zdjąć ze ściany. Inaczej w czasie odklejania awarii ulegnie także farba. Ten kolor taśmy malarskiej występuje zwykle w rozmaitych odcieniach. Przyjęło się, że im ciemniejsza jest barwa, tym gorszej jakości jest klej taśmy.

REKLAMA

Pomarańczowa taśma malarska
Zaprojektowana z myślą o długich lub opóźniających się remontach. Jest cienka i mocna. Na ścianie może znajdować się nawet przez 2 miesiące i po odklejeniu nie pozostawi żadnego śladu. Pomarańczowa taśma została stworzona z japońskiego papieru washi. Fachowcy bardzo ją chwalą, bo pomaga im uzyskać podczas malowania jednostajne i płaskie krawędzie.

Niebieska taśma malarska
Ponieważ ma wysoką odporność na działanie promieniowania słonecznego, to na konkretnej powierzchni może przebywać znaczenie dłużej (przeważnie do ok. 3 tygodni). Gdy na dany mebel lub ścianę nanosimy kilka warstw długo schnącej farby, wtedy śmiało możemy sięgnąć po taśmę niebieską.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu taśmy malarskiej?

Okazuje się, że liczy się nie tylko kolor taśmy. Zanim wybierzesz odpowiedni egzemplarz określ, czy nadaje się on do naklejania na wilgotną, czy też suchą powierzchnię. W zależności od farby, czasu i upodobań sięgnij po tę, która wyda Ci się najlepsza.

Zawsze wszelkie taśmy papierowe należy zrywać dopiero wtedy, gdy farba trochę przyschnie. Nie dotyczy to taśm impregnowanych, które można usuwać natychmiast. Jeśli natomiast użyto taśmy wykonanej z PVC, to zawsze trzeba zaczekać, aż farba zupełnie wyschnie.

REKLAMA



Przeczytaj też: Tłuczek do mięsa ma 2 różne strony. Którą najlepiej rozbijać mięso?

Podziel się: