Kompletnie zaskakujący zwrot Polaków! Przyjmujemy euro czy nie?

Większość Polaków przeciwko przyjęciu euro
fot. Pixabay

Polacy bardzo zmienili swoje podejście do europejskiej waluty – wynika z najnowszego badania. Na ten moment, jeśli ważna jest opinii społeczeństwa, nie ma szans na przyjęcie w Polsce euro. Jesteśmy w tej kwestii bardziej sceptyczni nawet od Czechów czy Szwedów, którzy od dawna mówią „nie” dla pozbycia się narodowej waluty. Kto chciałby wprowadzenia euro najbardziej? Sprawdźmy wyniki sondażu.

REKLAMA

W ciągu ostatniego roku Polacy zmienili zdanie w kwestii przyjęcia waluty euro o 180 stopni! Spośród państw Unii Europejskiej, które nie należą do Strefy Euro, staliśmy się najbardziej sceptycznym krajem! Wyprzedzamy nawet Czechów i Szwedów.

Między 2010 i 2020 roku większość Polaków opowiadała się przeciwko przyjęciu wspólnej waluty. Zmieniło się to w latach 2020-2024, kiedy nagle inicjatywę przejęli zwolennicy przyjęcia euro. W tym roku znów nastąpił gwałtowny zwrot. Badanie Komisji Europejskiej przytacza „Obserwator Gospodarczy”.

REKLAMA

Polacy nie chcą euro w Polsce. 52 proc. badanych przeciwko, a 29 proc. „nigdy” nie odeszłoby od złotówki

Zdecydowanie przeciwko wprowadzeniu euro w Polsce jest 33 proc. Polaków. To wzrost aż o 8 proc. w stosunku do ostatniego badania Komisji Europejskiej. „Raczej nie” chce przyjęcia euro 19 proc. Polaków. To tyle samo, ilu wybrało tę opcję ostatnim razem. O 3 pkt proc. wzrosła liczebność respondentów, którzy „raczej” chcą wejścia Polski do Strefy Euro – łącznie jest ich 30 proc. Załamał się za to obóz najzagorzalszych zwolenników przyjęcia euro przez Polskę. Opcję „zdecydowanie tak” wybrało tylko 17 proc. badanych – to aż o 11 pkt proc. mniej, niż w ubiegłym roku. 2 proc. Polaków nie ma zdania w tej kwestii.

Wśród państw wspólnoty, które nie przyjęły jeszcze euro, jesteśmy największymi sceptykami. Łącznie 52 proc. Polaków nie chce odejścia od złotówki. Podobnie myśli 50 proc. Czechów i 49 proc. Bułgarów. Najbardziej przyjęcia euro domagają się Rumuni i Węgrzy. Tam łączne poparcie (zsumowane odpowiedzi „raczej tak” i „zdecydowanie tak”) dla odejścia od Leja i Forinta – odpowiednio – 72 proc. i 75 proc.!

Respondentom zadano także pytanie „kiedy chciał(a)byś, żeby w twoim kraju przyjęto euro”. Aż 31 proc. Czechów i 29 proc. Polaków wybrało odpowiedź „nigdy”.

REKLAMA

Podobał się artykuł?

Przybij piątkę
Udostępnij: