Konfederacja apeluje o dymisję reszty Rady Medycznej. Powiadomili ABW

fot. Twitter | @Nieznanski_M

Według Konfederacji, Rada Medyczną powinna zająć się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Formacja zaapelowała do premiera Mateusza Morawieckiego o natychmiastową dymisję tych członków RM, którzy pozostali na swoich stanowiskach. W zeszłym tygodniu Radę opuściło 13 z 17 jej członków.

REKLAMA

Jak powiedział w poniedziałek poseł Michał Urbaniak, ABW powinna przyjrzeć się ewentualnemu „konfliktowi interesów”, w jakim pozostawać mogli – według doniesień tygodnika „Sieci” – niektórzy członkowie rady.

W piątek skład Rady Medycznej przy premierze uszczuplił się o 13 osób. W organie doradczym pozostało jedynie 5 z 17 członków. Pozostała trzynastka swoją rezygnację z doradzania rządowi uargumentowała w oświadczeniu. W oświadczeniu napisali m.in., że decyzja zapadła z uwagi na „brak wpływu rekomendacji na realne działania” i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”.

REKLAMA

Konfederacja: Rada Medyczna do dymisji, a potem do ABW

W poniedziałek poseł Konfederacji – Michał Urbaniak – ocenił, że Rada Medyczna nie była wiarygodna. Konfederata zarzuca części jej składu konflikt interesów. Oznacza to rzekome przyjmowanie korzyści majątkowych od koncernów farmaceutycznych. Według tygodnika „Sieci” taki konflikt interesów mógł wystąpić.

„Takie osoby nie powinny zasiadać w Radzie Medycznej, ponieważ nie mają zaufania społecznego (…) Apelujemy także do pana premiera o to, by zdymisjonował resztę Rady Medycznej” – oświadczył Urbaniak.

Przedstawiciele Konfederacji uważają, że dymisja resztki RM powinna nastąpić natychmiast. Ponadto domagają się, aby opinia publiczna otrzymała „komplet wiarygodnych informacji” o ewentualnym konflikcie interesów, w jakim mogą pozostawać niektórzy członkowie tego organu doradczego.

Konfederaci powołali się na artykuł z lutego 2021 roku, jaki ukazał się na łamach tygodnika „Sieci”. Z jego treści wynikało, że większość członków rady miała mieć powiązania z koncernami farmaceutycznymi, m.in. producentami szczepionek. Co miało w następstwie prowadzić do rzekomego lobbowania szczepień przez Radę Medyczną. Jak relacjonował Urbaniak, według artykułu 12 z 17 członków Rady Medycznej było w stanie konfliktu interesów, gdy byli doradcami premiera, a jednocześnie dostawali – jak mówił – granty od koncernów farmaceutycznych.

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor biura prasowego Konfederacji WiN – Tomasz Grabarczyk – zaapelował, aby „ABW jak najszybciej zajęła się tą sprawą, aby jak najszybciej zbadała i uświadomiła Polaków, czy rzeczywiście dalej takie powiązania mają miejsce”.

Podziel się: