Koniec niedziel niehandlowych? Partia przygotowała kompromis!

Dwie niedziele handlowe w miesiącu. Projekt Trzeciej Drogi
fot. Pixabay

Niedziele handlowe podzieliły Polaków! Jedni są wściekli, nie mogą zrobić zakupów w często jedynym wolnym dniu w tygodniu. Inni cieszą się, że w ten dzień mogą w ogóle odpocząć, bo inaczej musieliby obsłużyć tych, którzy te zakupy chcieliby zrobić. Docelowy zakaz handlu w każdą niedzielę (z nielicznymi wyjątkami) był pomysłem poprzedniej władzy. Dziś nie ma już raczej mowy o powrocie do systemu sprzed tego zakazu, tj. każdej niedzieli handlowej. Jest za to projekt kompromisu, który złożyła w Sejmie Trzecia Droga.

REKLAMA

Dwie niedziele handlowe w miesiącu i dwie niehandlowe? Taki kompromis proponuje grupa wnioskodawców projektu zmiany przepisów pod kierownictwem Ryszarda Petru z Trzeciej Drogi – donosi serwis Bankier.pl.

„Składamy projekt ustawy przywracający 2 niedziele handlowe w miesiącu. Jest to swego rodzaju kompromis między pełną liberalizacją handlu a całkowitym zakazem” – powiedział Petru.

REKLAMA

Twórcy ustawy oferują pracującym w niedzielę coś ekstra na koszt pracodawców. Praca w siódmym albo, jak kto woli, pierwszym dniu tygodnia miałaby być płatna podwójnie!

„W nowelizacji proponujemy podwójne wynagrodzenie za pracę w niedzielę handlową. Co więcej (…) pracodawca będzie zobowiązany dać pracownikowi 1 dzień wolny 6 dni przed albo 6 dni po dniu pracy w niedzielę” – dodaje poseł Trzeciej Drogi.

REKLAMA

Na razie nie wiadomo, kiedy projekt będzie procedowany przez Sejm. Nie należy raczej spodziewać się przegłosowania go wcześniej, niż po Świętach.

Kiedy niedziela handlowa w marcu 2024 roku? Zakupy w niedzielę zrobimy przed Świętami Wielkanocnymi

Gdyby obowiązywał projekt Trzeciej Drogi, jedna niedziela handlowa w marcu 2024 roku byłaby już pewnie za nami. Obowiązują jednak dotychczasowe przepisy, które dyktują na ten miesiąc jedną niedzielę handlową.

REKLAMA

Jedyna niedziela handlowa w trzecim miesiącu tego roku przypadnie na 24 marca, w Niedzielę Palmową.

Sklepy były lub będą nieczynne w łącznie pięć marcowych niedziel. Zakupów nie mogliśmy zrobić 3, 10, 17 marca. Kolejna niedziela niehandlowa jest świętem, bo przypada na 31 marca, czyli w Wielkanoc.

Podziel się: