Sejm podjął w środę po południu ważną decyzję dot. Trybunału Konstytucyjnego. Przegłosowano dwie ustawy, które wprowadzają przepisy reformujące TK. Teraz obie ustawy trafią do Senatu.
W środę, 24 lipca, przegłosowano dwie ustawy o reformie Trybunału Konstytucyjne. Za nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zagłosowało 242 posłów, a przeciw było 202. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W głosowaniu nad drugą ustawą w związku z TK za przyjęciem było 242 posłów, a przeciwko 200. W tym przypadku również żaden z posłów nie wstrzymał się od głosu – donosi „Fakt”.
Przyjęte przez Sejm ustawy stanowią cały pakiet kompleksowej reformy Trybunału Konstytucyjnego – wraz z marcową uchwałą Sejmu oraz propozycją zmiany konstytucji.
Sejm przyjął dwie ustawy z pakietu reform Trybunału Konstytucyjnego
Jeśli reforma weszłaby w życie, moc utraciłyby trzy obecnie obowiązujące ustawy traktujące o działaniu Trybunału Konstytucyjnego, czyli ustawa o statusie sędziów TK, o organizacji i trybie postępowania przed TK oraz przepisy wprowadzające ustawę o organizacji i trybie postępowania przed TK.
To jednak nie wszystko. Na mocy reformy wydane w ostatnich latach (tj. za de facto za rządów Prawa i Sprawiedliwości) wyroki „osób nieuprawnionych do orzekania” są „nieważne i nie wywierają skutków”.
PiS wnioskował wcześniej w środę o odrzucenie obu ustaw w całości, ale Sejm nie wydał na to zgody głosami większości parlamentarzystów izby niższej.
Ustawy trafią teraz do Senatu, gdzie zostaną poddane ponownej debacie i głosowaniom.